Kto i na jakich zasadach będzie miał dostęp do najtańszych leków, czy zmienią się zasady ich finansowania przez państwo i jak poradzić sobie z najdroższymi terapiami?
Nowe kierownictwo resortu zdrowia zapowiada zmiany na rynku leków. Jedną z nich są bezpłatne leki dla pacjentów po 75. roku życia. To jedna z obietnic wyborczych, które musi obecnie spełnić Ministerstwo Zdrowia. Wiceminister Krzysztof Łanda, który jest odpowiedzialny za rynek leków, zapowiada, że pierwsze propozycje darmowych medykamentów znajdą się na liście refundacyjnej od 1 września. Do końca roku ma być na to przeznaczonych 125 mln zł. W następnych latach wydatki na ten cel mogą sięgać nawet 500 mln zł rocznie. Propozycja jednak wywołuje kontrowersje – zarzuca się, że pilniejsze jest rozwiązanie problemu z dostępem do drogich terapii, a także że brak opłat może spowodować nadmierne używanie leków.
Wśród najpilniejszych zmian jest także wprowadzenie nowych zasad, które miałyby powstrzymać eksport leków z Polski. W aptekach zaczęło brakować wielu preparatów, po tym jak ich ceny spadły dzięki negocjacjom resortu zdrowia z firmami farmaceutycznymi. Okazało się, że są wywożone za granicę, gdzie kosztują więcej. Zdaniem nowego ministra jedynym dobrym rozwiązaniem jest... podniesienie ceny, tak by nie istniała pokusa eksportu. Aby uniknąć jednoczesnej podwyżki cen dla chorych, chce, by producenci farmaceutyków dzielili się zyskiem z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Kolejną zapowiadaną zmianą jest rozszerzenie refundacji. Obecnie (o ile resort zdrowia nie wydał zgody na poszerzenie) państwo refunduje tylko użycie leku w zarejestrowanych wskazaniach. Zgodnie z zapowiedziami lekarz miałby sam decydować, na co przepisać lek, zgodnie z wiedzą medyczną.
Najtrudniejszym problemem jest finansowanie najdroższych terapii, np. takich, jak leki na choroby rzadkie, które kosztują kilkaset tysięcy czy czasem kilka milionów złotych. Dotykają one nawet 8 proc. społeczeństwa. W tej sprawie również są szykowane zmiany. Wiceminister Łanda zapowiedział, że powoła wkrótce nowy zespół do spraw chorób rzadkich. W ciągu kilku miesięcy ma on opracować narodowy plan dotyczący tych problemów, zgodnie z rekomendacjami Unii Europejskiej.
Te i inne tematy zostaną poruszone podczas panelu organizowanego przez Dziennik Gazetę Prawną podczas lutowego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Health Challenges Congress w Katowicach. Oprócz tego zostaną ogłoszone wyniki rankingu DGP na najzdrowszy powiat w Polsce.
Kongres będzie się odbywał od 18 do 20 lutego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W sumie jest planowanych 40 debat, w tym z zakresu kilkunastu dziedzin medycyny. Będą dotyczyć m.in. wyzwań stojących przed służbą zdrowia, starzenia się społeczeństwa, edukacji lekarzy i znaczenia profilaktyki oraz medycyny zapobiegawczej. Wydarzeniu towarzyszyć będą wystawy, projekcje filmów – wszystkie o tematyce zdrowotnej.