statystyki

Decyzje komisji MZ w sprawie refundacji leków będą uzasadniane

autor: Aleksandra Kurowska02.02.2016, 07:39; Aktualizacja: 02.02.2016, 08:34
To właśnie od tego organu zależy w znacznej mierze to, czy specyfik znajdzie się na liście refundacyjnej, z jaką ceną i kiedy.

To właśnie od tego organu zależy w znacznej mierze to, czy specyfik znajdzie się na liście refundacyjnej, z jaką ceną i kiedy.źródło: ShutterStock

Działający w resorcie zdrowia zespół negocjujący ceny leków i rekomendujący ich ewentualną refundację będzie musiał przedstawiać uzasadnienia swoich decyzji. Tak wynika z nowelizacji zarządzenia MZ w sprawie zasad funkcjonowania Komisji Ekonomicznej (Dziennik Urzędowy MZ z 2016 r. poz. 14).

To właśnie od tego organu zależy w znacznej mierze to, czy specyfik znajdzie się na liście refundacyjnej, z jaką ceną i kiedy. Problem w tym, że komisja nie chciała uzasadniać swoich decyzji twierdząc, że nie ma takiego obowiązku. Sprawą zajmował się WSA w Warszawie, a potem NSA – który przychylił się do opinii komisji.

Po zmianie przepisów organ będzie jednak musiał wyjaśniać, co przesądziło o jego decyzjach.

– To krok w dobrym kierunku, który był wielokrotnie wskazywany zarówno przez branżę, jak i organizacje pacjentów – mówi Marcin Pieklak z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. Jednak dodaje, że powinno się zmienić także ustawę refundacyjną i nie tylko nałożyć na komisję obowiązek sporządzania uzasadnienia, ale również określić jego szczegółowy zakres.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane