TSUE: Lekarz nie może pracować dłużej niż 24 godziny

autor: Łukasz Guza30.12.2015, 07:31; Aktualizacja: 30.12.2015, 08:42
Obecnie trudno jest ocenić wpływ orzeczenia TSUE na warunki pracy polskich lekarzy (nie jest dostępne jeszcze uzasadnienie wyroku w języku polskim).

Obecnie trudno jest ocenić wpływ orzeczenia TSUE na warunki pracy polskich lekarzy (nie jest dostępne jeszcze uzasadnienie wyroku w języku polskim).źródło: ShutterStock

Krajowe przepisy państw członkowskich UE nie mogą zezwalać pracownikom medycznym na wykonywanie pracy przez 24 godziny z rzędu lub dłużej. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 23 grudnia 2015 r.

Sprawa dotyczyła lekarzy z Grecji, którzy na podstawie tamtejszych regulacji byli zobowiązani pracować przeciętnie od 60 do 93 godzin tygodniowo. Musieli też wykonywać obowiązki nieprzerwanie przez nawet 32 godziny bez uprawnienia do minimalnego wymiaru dobowego i tygodniowego odpoczynku (a także okresów odpoczynku wyrównawczego). Greckie przepisy formalnie przewidują maksymalne granice tygodniowego wymiaru pracy, ale zakładają, że lekarze są zobowiązani do odbycia kilku dyspozycyjnych dyżurów miesięcznie (regulacje nie ustanawiają limitu w tym zakresie).


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane