statystyki

Kontraktowanie świadczeń medycznych przesunięte o rok. Nowe placówki bez umów z NFZ

autor: Beata Lisowska09.12.2015, 07:23; Aktualizacja: 09.12.2015, 10:12
Brak konkursów ogranicza także szpitale publiczne, które w ostatnich latach intensywnie inwestowały w swój rozwój.

Brak konkursów ogranicza także szpitale publiczne, które w ostatnich latach intensywnie inwestowały w swój rozwój.źródło: ShutterStock

Przez kolejne półtora roku fundusz zdrowia podpisze umowy tylko z tymi placówkami, które już mają kontrakt. Stracą pacjenci, bo nie będą mogli korzystać z nowoczesnych placówek i sprzętu.

Potwierdziły się przewidywania DGP. Do 30 czerwca 2017 r. w NFZ nie będzie konkursów. Fundusz już po raz trzeci z rzędu przedłuża placówkom medycznym obowiązujące umowy. I tak samo będzie mógł zrobić w przyszłym roku. Posłowie PiS właśnie złożyli do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1138), która przewiduje taką zmianę. Ma być uchwalona w trybie szybkiej ścieżki legislacyjnej i wejść w życie 1 stycznia.

Kolejne aneksowanie umów cieszy te szpitale, które mają kontrakt, bo będą miały zapewnione finansowanie NFZ aż do połowy 2017 r. Brak nowych kontraktów to dramat dla prywatnych inwestorów, którzy za własne pieniądze uruchomili nowoczesne placówki. Bez dopływu publicznych środków czeka je powolna agonia, mogą bowiem tylko leczyć pacjentów odpłatnie.

W takiej sytuacji jest np. Radomskie Centrum Onkologiczne. To gigantyczna prywatna inwestycja o wartości 120 mln zł. Już wkrótce będzie ukończona i zapewni kompleksową opiekę onkologiczną mieszkańcom Radomia (chemioterapię, radioterapię i chirurgię, a także pełną diagnostykę), gdzie nie było dotąd takiej placówki. Ma gotowe dwie sale operacyjne z 38 łóżkami, skompletowany personel, nowoczesny sprzęt. Brakuje jej tylko pełnego finansowania z NFZ (ma zakontraktowane tylko świadczenia chemioterapii). – Dla szpitala nie ma innej alternatywy niż kontrakt z NFZ. Bez niego tak duża inwestycja jak nasza nie jest w stanie się utrzymać. W ogóle nie przewidujemy leczenia pacjentów na zasadach komercyjnych, ponieważ według nas leczenie onkologiczne powinno być finansowane przez NFZ. Pobieranie opłat od osób walczących o życie jest w mojej opinii nieetyczne, nie wspominając już o tym, że jest to leczenie bardzo drogie – podkreśla Dorota Ząbek, dyrektor zarządzająca Radomskiego Centrum Onkologii.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Czy to trudne?(2015-12-09 11:30) Zgłoś naruszenie 10

    Zeby nowoczesne prywatne placowki medyczne, dobrze wyposazone, nie swiecily pustkami, nalezy do polskiego systemu zdrowotnego wprowadzic zasade rozliczania sie ubezpieczalni z pacjentem.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane