statystyki

Szesnastolatek może sam zadecydować o leczeniu

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz29.10.2015, 16:00
Lekarz powinien w sposób przystępny poinformować nastolatka o rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych do zastosowania metodach diagnostycznych i leczniczych, a także o dających się przewidzieć następstwach po ich zastosowaniu lub zaniechaniu.

Lekarz powinien w sposób przystępny poinformować nastolatka o rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych do zastosowania metodach diagnostycznych i leczniczych, a także o dających się przewidzieć następstwach po ich zastosowaniu lub zaniechaniu.źródło: ShutterStock

Szesnastoletni syn pani Agaty kolejny tydzień przebywa w szpitalu w miejscowości odległej od tej, w której mieszka jego rodzina. Czytelniczka wychowuje jeszcze młodsze dzieci, więc nie może często odwiedzać go i rozmawiać z lekarzami o stanie jego zdrowia oraz proponowanych badaniach. Czy lekarz może udzielić takich informacji synowi – pyta czytelniczka.

Tak. Pacjent, który ukończył 16. rok życia, ma prawo uzyskać od lekarza informację o swoim stanie zdrowia i przewidywanej terapii. Przysługują mu więc takie same uprawnienia jak jego ustawowemu przedstawicielowi.

Lekarz powinien w sposób przystępny poinformować nastolatka o rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych do zastosowania metodach diagnostycznych i leczniczych, a także o dających się przewidzieć następstwach po ich zastosowaniu lub zaniechaniu. Musi go także powiadomić o wynikach leczenia i rokowaniach na przyszłość. Podobne obowiązki ciążą na pielęgniarkach – mają obowiązek udzielić małoletniemu pacjentowi informacji o sposobie jego pielęgnacji i zabiegach pielęgniarskich, które mają być w stosunku do niego wykonywane.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane