Nie ma obecnie przepisów prawnych zabraniających personelowi medycznemu noszenia biżuterii czy tipsów. Eksperci nie pozostawiają jednak żadnych złudzeń.
Nie ma obecnie przepisów prawnych zabraniających personelowi medycznemu noszenia biżuterii czy tipsów. Eksperci nie pozostawiają jednak żadnych złudzeń.
– Uważam za niedopuszczalne stosowanie tipsów, malowanie paznokci, a także pozostawienie długich niezwiązanych włosów przez personel medyczny zarówno w szpitalu, jak i w innych placówkach ochrony zdrowia – takie stanowisko zajęła dr Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowa konsultantka w dziedzinie epidemiologii w odpowiedzi na pytanie śląskiego inspektora sanitarnego. Powołuje się przy tym na wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zgodnie z nimi w zapobieganiu zakażeniom szpitalnym podstawowe znaczenie ma prawidłowa higiena rąk. A sztuczne lub malowane paznokcie, a także biżuteria mogą odgrywać negatywną rolę w rozprzestrzenianiu się zakażeń.
Stanowisko krajowego konsultanta ds. epidemiologii zostało przesłane do wszystkich placówek medycznych na terenie województwa śląskiego.
– Na co dzień szkolimy personel i uświadamiamy, że kontrolę zakażeń trzeba opierać na świadomości przestrzegania higieny rąk. Ta opinia bardzo nam pomoże. Nie jest obowiązującym prawem, ale dyrektorzy powinni ją wziąć pod uwagę, tworząc wewnętrzne regulaminy – podkreśla Beata Ochocka, krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego.
Wytyczne wywołały wśród personelu medycznego duże emocje. Sądząc po opiniach wygłaszanych na forach internetowych, zalecenia nie będzie łatwo wdrożyć.
– Zakażenia szpitalne są wszędzie i nie uważam, że nasze zadbane, lekko pomalowane paznokcie były ich przyczyną – pisze użytkowniczka forum internetowego pielęgniarek.
– Zgodnie z zaleceniami WHO paznokcie personelu medycznego muszą być naturalne. Lakier do paznokci jest niebezpieczny. Nie wyobrażam sobie pielęgniarki pracującej przy inkubatorze, która dotyka dziecko, a ma pomalowane paznokcie – ripostuje Beata Ochocka.
Śląski sanepid już zapowiada, że będzie czuwać nad wdrożeniem zaleceń. Zgodnie bowiem z ustawą z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2013 r. poz. 947 ze zm.) na kierownikach placówek medycznych oraz innych osobach udzielających świadczeń zdrowotnych spoczywa obowiązek podejmowania działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama