statystyki

Sepsa, czyli wyścig z czasem. Polscy naukowcy opracowali test ułatwiający jej wykrycie

autor: Jakub Kapiszewski30.01.2015, 20:00
Sepsa, wbrew powszechnym opiniom, nie jest chorobą zakaźną; to zakażenie układu krążenia, które może być wywołane różnymi czynnikami, w tym przez drobnoustroje.

Sepsa, wbrew powszechnym opiniom, nie jest chorobą zakaźną; to zakażenie układu krążenia, które może być wywołane różnymi czynnikami, w tym przez drobnoustroje.źródło: ShutterStock

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego wiedzą, że w walce z sepsą liczy się każda godzina. Opracowali więc test, który pozwoli lekarzom na odpowiednio szybką reakcję.

Na izbę przyjęć trafia pacjent. Jest osłabiony, gorączkuje, ma niskie ciśnienie krwi. Doświadczenie podpowiada lekarzom, że może mieć sepsę. Pobierają krew, by ustalić, czy nie wywołały jej drobnoustroje. Jednak wyniki badania będą za najwcześniej za 24 godziny, a w skrajnych przypadkach trzeba będzie czekać na nie nawet tydzień. Tymczasem pacjenta trzeba leczyć już teraz, bo infekcja może obrać gwałtowny charakter i doprowadzić do jego śmierci. Medycy decydują się na jedyną dostępną w tej chwili strategię: podanie pacjentowi antybiotyków o szerokim spektrum działania. Innymi słowy – działają po omacku. Nie mają innego wyjścia, przynajmniej do momentu, kiedy znane będą wyniki posiewu.

Biorąc pod uwagę obecny stan diagnostyki sepsy, zespół naukowców z Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, w tym dr Tomasz Gosiewski, dr Monika Brzychczy-Włoch, dr Agata Pietrzyk i prof. Małgorzata Bulanda, postanowił opracować metodę, która przyspieszy możliwość wczesnego wykrycia choroby i oszczędzi lekarzom bezcennego w jej przypadku czasu. – Postawiliśmy sobie za cel stworzenie testu o maksymalnym zasięgu i czułości – mówi dr Pietrzyk.

Sepsa, wbrew powszechnym opiniom, nie jest chorobą zakaźną; to zakażenie układu krążenia, które może być wywołane różnymi czynnikami, w tym przez drobnoustroje. Liczba przypadków sepsy rośnie z roku na rok. Jak mówią naukowcy z UJ, jedną z przyczyn jest coraz bardziej zaawansowana medycyna. Co oznacza, że pacjenci coraz częściej trafiają na stół operacyjny, bo istnieją metody, których kiedyś po prostu nie było. Oznacza to również, że częściej operowani są pacjenci ze słabym układem odpornościowym, przede wszystkim osoby starsze. To wszystko wpływa na częstotliwość występowania sepsy, która jest najczęstszą przyczyną zgonów w szpitalach. Tylko w USA choroba jest przyczyną 215 tys. zgonów rocznie, zaś w Europie – ok. 150 tys.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • z Wrocka(2015-01-31 01:12) Zgłoś naruszenie 00

    I co z tego, że opracowali ten test???
    Przecież i tak Min.Zdrowia nie pozwoli nam z niego skorzystać. Szkoda tylko pieniędzy na badania.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane