Wyższe wynagrodzenie dla medyków, usprawnienie nocnej pomocy lekarskiej i modernizacja szpitali. Tak w ramach projektu Polski Ład rząd planuje zmienić służbę zdrowia. Jakie zmiany już weszły w życie, a jakie dalej pozostają deklaracją? Tłumaczymy.

„Chcemy już w 2023 roku osiągnąć 6 proc. PKB na służbę zdrowia. To będzie na pewno przeszło 150, a może nawet przeszło 160 miliardów złotych” – powiedział Jarosław Kaczyński w maju br. podczas prezentacji programu Polskiego Ładu. Prezes PiS dodał, że w 2027 roku rząd chce osiągnąć 7 proc. PKB na służbę zdrowia.

„Musimy mieć więcej niż dzisiaj lekarzy, musimy ich kształcić, musimy ściągać z zewnątrz. To dotyczy pielęgniarek, ale także innych pracowników służby zdrowia” – mówił Kaczyński.

Polski Ład w ochronie zdrowia – jakie zmiany od 1 lipca?

Profilaktyka 40 plus

„Zaczynamy odbudowę zdrowia publicznego - rusza program Profilaktyka 40 plus” – powiedział na początku lipca minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dodał, że „Profilaktyka 40 plus” jest po to, aby Polacy pamiętali o swoim zdrowiu i aby na odpowiednio wczesnym etapie wychwytywali dolegliwości.

Niedzielski tłumaczył, że "Profilaktyka 40 plus", to program, który pozwala zrobić podstawowy bilans zdrowotny po okresie pandemii. Resort zdrowia przygotował program podstawowych badań:

 • morfologia krwi obwodowej
 • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
 • stężenie glukozy we krwi,
 • poziom kreatyniny we krwi
 • próby wątrobowe
 • badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi
 • krew utajona w kale
 • badanie PSA, czyli badanie pomocne w wykryciu raka prostaty.

Aby przystąpić do programu należy wypełnić ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta lub zdzwonić na infolinię - 22 735 39 53.

Niedzielski zaznaczył, że na razie realizacja tego programu będzie możliwa do końca 2021 roku.

Czytaj więcej: Od lipca badania profilaktyczne dla czterdziestolatków >>>>>

Zniesienie limitów u specjalistów

"Od 1 lipca znosimy wszelkie limity przyjęć do specjalistów i to będzie standard, który wdrażamy. Będziemy starali się rozładowywać kolejki, skracać te kolejki przede wszystkim, to mogę na początek przynajmniej obiecać" - powiedział premier Morawiecki.

Zmiany te umożliwią wprowadzenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia nielimitowanego finansowania świadczeń wyłączanych z ryczałtu systemu zabezpieczenia.

Jak czytamy w programie Polskiego Ładu zniesienie limitu przyjęć u specjalistów we wszystkich dziedzinach medycyny dla wszystkich Polaków, także u pacjentów poniżej 18. roku życia będzie skutkowało skróceniem kolejek.

Skąd rząd weźmie tylu lekarzy, by obsłużyć pacjentów - na razie nie wiadomo.

Jakie jeszcze zmiany w ochronie zdrowia zapowiada rząd?

Usprawnienie nocnej pomocy lekarskiej

Autorzy Polskiego Łady zapowiadają, że szpitale będą działać na zasadzie trzech etapów kontaktu z pacjentem w ramach nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej:

 • pierwszy poziom to wstępna diagnostyka i e-rejestracja pacjenta
 • drugi poziom to sieć powiatowych ambulatoriów całodobowych
 • trzeci poziom to interwencja karetki ratownictwa medycznego i transport do szpitalnego oddziału ratunkowego.

Wyższe wynagrodzenia oraz kredyty na start dla medyków po egzaminie

Rząd zapowiada, że minimalne wynagrodzenie pracowników medycznych zostanie podwyższone.

Dodatkowo w programie Polskie Ładu czytamy, że rządzący planują wprowadzić szybką ścieżkę wejścia do zawodu dla pielęgniarek, które mają kwalifikacje, a nie pracują w zawodzie. Zjednoczona Prawica chce udostępnić atrakcyjne kredyty na start dla medyków po egzaminie specjalizacyjnym lub powrocie z zagranicy.

Planowane jest zwiększanie wynagrodzeń młodych lekarzy, w szczególności w dziedzinach priorytetowych oraz wprowadzenie kredytów na studia niestacjonarne oraz stypendiów na studia medyczne i specjalizacje (bezzwrotnych po odpracowaniu w publicznym systemie ochrony zdrowia).

Modernizacja szpitali

„Fundusz Modernizacji Szpitali, Fundusz Medyczny i Agencja Rozwoju Szpitali to będą właśnie te nowe instytucje, które mają przeprowadzać modernizacje, przeprowadzać badania, koncentrując się szczególnie na onkologii” – mówił Kaczyński prezentując program Polskiego Ładu.

Fundusz Modernizacji Szpitali i Fundusz Medyczny

Autorzy Polskiego Ładu tłumaczą, że program unowocześniania i modernizacji infrastruktury będzie się opierać na przekazywaniu samorządom środków na realizację inwestycji w placówkach opieki zdrowotnej funkcjonujących na ich terenie. Taki mechanizm – zdaniem rządzących - pozwoli na sprawne przeprowadzanie remontów i dostosowywanie infrastruktury w przychodniach lekarzy rodzinnych i poradniach specjalistycznych.

Fundusz Medyczny posłuży finansowaniu drogich terapii, onkologii i realizacji badań nad nowymi terapiami.

Agencja Rozwoju Szpitali

Rząd zapowiada, że zostanie utworzony podmiot odpowiedzialny za opracowanie programów optymalizacyjnych i modernizacyjnych. Agencja będzie również odpowiadać za monitorowanie wdrażanych programów, ewentualne zmiany w procesach rozwoju, modernizacji i restrukturyzacji, a także analizę ich efektów.