Placówki medyczne, które poinformowały Państwową Inspekcję Pracy o pracownikach kontraktowych, mogą w przyszłym roku spodziewać się kontroli.
W coraz większej liczbie zakładów ochrony zdrowia lekarze i pielęgniarki są zatrudniani na podstawie umów cywilnoprawnych. Raporty o stanie ich zatrudnienia dyrektorzy szpitali i przychodni powinni raz na kwartał przekazywać Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Taki obowiązek nałożyła na nich ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. nr 112, poz. 654), która obowiązuje od 1 lipca. Pierwsze raporty zakłady powinny przesłać do końca września. Uczyniło tak tylko 656 podmiotów, czyli niewiele ponad 3 proc. wszystkich, które funkcjonują w kraju. Z raportów wynika, że zatrudniają one łącznie 14,9 tys. osób na umowach cywilnoprawnych.
– Będziemy wykorzystywać te informacje przy planowaniu kontroli w szpitalach w 2012 roku. W przyszłym roku w okręgu krakowskim przeprowadzimy ich co najmniej 30 – zapowiada Teresa Cabała, nadinspektor pracy, ekspert ds. służby zdrowia.
Inspektorów PIP może się na przykład spodziewać zakład, który w Małopolsce zatrudnia na kontraktach najwięcej, bo 300 osób.
Jak podkreśla Teresa Cabała, ustawa nie wyposażyła natomiast inspekcji pracy w żadne nowe uprawnienia. PIP już teraz kontroluje szpitale, ale na podstawie obowiązujących przepisów nic nie może zrobić, gdy dyrekcja i pracownik godzą się na zawarcie kontraktu.
Kolejny raport zakłady powinny przesłać PIP do końca grudnia. Jednak za niewywiązanie się z tego obowiązku placówkom medycznym nie grożą żadne sankcje. Dlatego eksperci wskazują na konieczność nowelizacji przepisów w tym zakresie.
Dyrektorzy szpitali do nowego obowiązku również odnoszą się sceptycznie.
– Dobra statystyka dotycząca pracowników na kontraktach jest bardzo potrzebna, ale ta ustawa nie umożliwi jej stworzenia – uważa Andrzej Mądrala, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych.
Z raportów nie wynika nawet, ilu placówki medyczne zatrudniają lekarzy, a ile pielęgniarek na kontraktach, ponieważ zgodnie z ustawą szpitale nie mają obowiązku przekazywać PIP tak szczegółowych danych.