Personel szpitala nie dostanie dodatkowych pieniędzy na podwyżki z tytułu zawarcia przez placówkę ugody z Narodowym Funduszem Zdrowia dotyczącej kontraktu.
– Otrzymuję sygnały, że szpitale coraz częściej podpisują ugody z NFZ. Dla zatrudnionych w służbie zdrowia kluczowe znaczenia ma odpowiedź na pytanie, czy porozumienia podpisane np. przez placówkę zdrowotną z funduszem mają charakter aneksu do umowy – mówi Stanisław Szwed, poseł PiS.
Od tego zależy bowiem, czy pracownicy otrzymają podwyżki pensji. Poseł podkreśla, że ugody jednoznacznie odwołują się do umowy, a warunkiem wypłacenia dodatkowego wynagrodzenia z tego tytułu jest wystawienie i przekazanie prawidłowo wystawionego rachunku wraz z raportem statystycznym.

Ugody oraz wyroki sądowe nie wpływają na zawartość umowy i tym samym nie wpływają na wzrost kwoty zobowiązania Narodowego Funduszu Zdrowia

Zgodnie z obowiązującymi przepisami jeżeli w okresie od 22 grudnia 2010 r. do 31 grudnia 2012 r. wzrośnie kwota zobowiązania Narodowego Funduszu Zdrowia wobec samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (SP ZOZ), dotyczącego tego samego rodzaju lub zakresu świadczeń opieki zdrowotnej, kierownik SP ZOZ jest obowiązany do przeznaczenia nie mniej niż 40 proc. tej kwoty na podwyżki. 3/4 tych środków kierownik publicznego zakładu opieki zdrowotnej przeznacza na wzrost wynagrodzeń osób wykonujących zawód pielęgniarki albo położnej w tym zakładzie. Przepisy te nie obejmują lekarzy.
Poseł zapytał resort zdrowia o charakter prawny ugód zawieranych przez SP ZOZ z funduszem. Odpowiedź ministerstwa nie jest korzystna dla pracowników szpitali.
Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia warunkiem przeznaczenia dodatkowych środków na wynagrodzenia jest wzrost kwoty zobowiązania NFZ.
Przepis ten jednoznacznie wskazuje na tę określoną w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Z tego powodu ugody zawieranej pomiędzy świadczeniodawcą i Narodowym Funduszem Zdrowia nie można identyfikować z podlegającą odmiennemu reżimowi prawnemu umową o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Odmienne zasady dotyczą kwot wynikających z zawartych przez strony aneksów, które w swej istocie składają się na treść umowy.
Ministerstwo przypomina, że ugoda jest czynnością prawną, na podstawie której strony czynią sobie wzajemnie ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo uchylić spór istniejący lub mogący powstać.
Zatem ugody oraz wyroki sądowe nie wpływają na zawartość umowy i tym samym nie wpływają na wzrost kwoty zobowiązania Narodowego Funduszu Zdrowia. Tym samym nie wpływają one też na wzrost wynagrodzeń osób zatrudnionych w tych zakładach.