statystyki

Gdzie są szczepionki? Niektóre preparaty już w ogóle nie wrócą do sprzedaży

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto07.11.2019, 07:58; Aktualizacja: 07.11.2019, 08:00
8 proc. taki odsetek aptek ma w sprzedaży szczepionki przeciw grypie

8 proc. taki odsetek aptek ma w sprzedaży szczepionki przeciw grypieźródło: ShutterStock

Pacjenci, lekarze i farmaceuci mają kłopoty – na rynku brakuje szczepionek. Niektóre preparaty już w ogóle nie wrócą do sprzedaży, inne mogą się pojawić dopiero w 2022 r. Największy kłopot jest z profilaktyką przeciw HPV. To wirus prowadzący do raka szyjki macicy. Problemy dotyczą także szczepionek przeciwko odrze, ospie oraz grypie.

Skala zachorowań na odrę i ospę znowu rośnie. Na koniec października liczba przypadków odry wyniosła prawie 1,4 tys. – wobec zaledwie 148 rok temu. Z kolei chorych na ospę przybyło 30 tys. – do niemal 150 tys. Tym bardziej palący staje się brak preparatów uodparniających.

– Jest kłopot. Mamy sygnały od pacjentów i z aptek, że nie można dostać wielu szczepionek – przyznają urzędnicy Ministerstwa Zdrowia. Niedobory potwierdza główny inspektor sanitarny. Sprawa jest na tyle poważna, że – jak się dowiedzieliśmy – jutro temat braku szczepionek będzie omawiany w ministerstwie na posiedzeniu specjalnego zespołu ds. braku leków.

źródło: DGP

W najgorszej sytuacji są dziś pacjenci, którzy powinni przyjąć trzecią dawkę przeciw ospie czy HPV. Z powodu braku preparatów nie mogą dokończyć działań profilaktycznych podjętych na własną rękę. Z danych portalu GdziePoLek, który zbiera informacje z ok. 1 tys. aptek, wynika, że varilrix przeciw ospie jest niedostępny od sierpnia. Najczęściej poszukiwana przez pacjentów szczepionka na HPV – gardasil 9 – jest nie do kupienia od co najmniej kilku miesięcy. Priorix przeciw odrze można w niewielkich ilościach znaleźć jedynie w 8 proc. aptek, ale alternatywnego dla niego M-M-RVaxPro w ogóle nie ma.

I choć to szczepienia rekomendowane przez sanepid i resort zdrowia, urzędnicy są bezradni. Prowadzą rozmowy z koncernami, ale nie mają prawnych możliwości zmuszenia ich do zwiększenia dostaw – szczególnie jeżeli preparaty nie są na liście refundacyjnej. Firmy farmaceutyczne nie nadążają zaś z produkcją na tyle, by nasycić rynek. – Zapotrzebowanie na szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce jest w tym roku około dziesięciokrotnie większe niż w ubiegłych latach – mówi Krzysztof Kępiński z GSK. Firma MSD, która produkuje m.in. szczepionkę przeciw HPV, również zauważyła gwałtowny wzrost zapotrzebowania, choćby poprzez zwiększenie zasięgu publicznych programów szczepień.

8 proc. - taki odsetek aptek ma w sprzedaży szczepionki przeciw grypie


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Marta(2019-11-07 10:32) Zgłoś naruszenie 1310

    bedzie wiecej zdrowych ludzi

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • szczepionkowiec(2019-11-09 22:21) Zgłoś naruszenie 23

    Będzie więcej zachorowań na groźne choroby, a więc antyszczepionkowcy się cieszą!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane