Rolnicy wyzdrowieli po wprowadzeniu e-zwolnień. Nauczyciele wciąż chorzy

autor: Klara Klinger, Grzegorz Osiecki23.01.2019, 08:02; Aktualizacja: 23.01.2019, 08:12
Główną zaletą e-zwolnień ma być większa kontrola i przejrzystość

Główną zaletą e-zwolnień ma być większa kontrola i przejrzystośćźródło: ShutterStock

Ponad stu lekarzy nadal wystawia papierowe L4, choć od początku grudnia mają obowiązek korzystania z elektronicznych.

Dwa miesiące po wejściu obowiązkowych e-zwolnień wystawiono ponad 3,5 mln w wersji elektronicznej i 26 tys. w papierowej (dane do 20 stycznia). Z porównania pierwszego e-miesiąca, czyli grudnia 2018 r., z w pełni papierowym grudniem rok wcześniej wynika, że liczba zaświadczeń wzrosła o 38 tys. Jedną z przyczyn mogły być protesty nauczycieli.

Na korzystanie przez nich z L4 jako formy protestu mogłaby wskazywać większa ich liczba przy jednoczesnym spadku liczby dni absencji. To by oznaczało, że więcej osób korzystało z krótkich, kilkudniowych przerw w pracy. Jak wynika z danych ZUS, liczba zwolnień na okres do 10 dni wzrosła o 8 proc. z 868 tys. do 940 tys. A to właśnie w grudniu w niektórych miastach nauczyciele w ramach protestu nie przychodzili do szkoły, idąc na L4. Przeciętna długość chorobowego wyniosła 12,7 dnia, a w grudniu 2017 r. było to 13,1 dnia.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (33)

  • Bożena(2019-01-26 15:30) Zgłoś naruszenie 40

    Dariusz Chętkowski z Łodzi, nauczyciel LO: "nauczyciel choruje w ferie, a umiera w wakacje". Moja mama robiła operację w wakacje, potem nie do sanatorium. Aby 1 września być w szkole. Dziś ma 82 lata i żałuje tego, jak czyta, słucha mnie nauczyciela. O tym, co się dzieje w oświacie. A Jeszcze w latach 80-tych/moja pierwsza praca/ pytała, jak chorowałam: nie idziesz do pracy???Teraz rozgoryczona mówi: po co tak robiłam, po co o was bardziej nie dbałam. Inne dzieci były ważniejsze, niż wy. Wakacje przeznaczone na dokształt- co to dało?? Wybrała po latach emeryturę po ojcu, jej była głodowa.Moja większa nie będzie, na jesieni pójdę na nią ale będę musiała pracować nadal.

    Odpowiedz
  • Robert(2019-01-23 17:23) Zgłoś naruszenie 418

    Nauczyciele uczą dzieci uczciwości, żenada.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Robert(2019-01-23 15:51) Zgłoś naruszenie 721

    Nauczyciele uczą dzieci uczciwości, żenada.

    Odpowiedz
  • Nenia(2019-01-23 15:26) Zgłoś naruszenie 134

    Ciekawe kto wymyślił, że ciąża jest chorobą. W większości znanych mi przypadków przyszłe matki idą na zwolnienie, gdy tylko lekarz stwierdzi ciążę. Oznacza to, że przebywają "na chorobowym" kilka miesięcy. Później kolejne miesiące na macierzyńskim, za który należy się urlop lub ekwiwalent za niewykorzystany urlop, gdy zwolni się z pracy po macierzyńskim lub pójdzie na wychowawczy. Za co ten urlop? Przecież nie pracowała. Zmęczyła się? W domu tak, ale nie w pracy? A taką nieobecność finansuje pracodawca.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ZDROWY BYK(2019-01-23 13:59) Zgłoś naruszenie 81

    LUDZIE PISZECIE TE BZDETNE KOMENTARZE A NIE CZYTACIE ZE ZROZUMIENIEM ,OD GRUDNIA DO TERAZ WYSTAWIONO 3,5 MLN ZWOLNIEŃ TRAGEDIA!!!!!!!!!!!!!!!!!! TO KTO PRACUJE,CZYLI 3,5 MLN SIEDZI W DOMU A TAK NA MARGINESIE ILE JEST PRACUJĄCYCH I JAKI TO DAJE PROCENT.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Lekarz nie pyta o Zawód(2019-01-23 11:57) Zgłoś naruszenie 141

    Więc nie selekcjonuje pod katem lewizn....zwłaszcza, że ma 2 minuty na zbadanie 1 szt Pacjenta

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • LLL(2019-01-23 11:45) Zgłoś naruszenie 174

    nie wierzę że nauczyciele idą do lekarza i mówią poproszę L4 bo będę protestować. Nie sądzę też że lekarze na to by się zgodzili (może poza jakimiś pojedynczymi wyjątkami). Jak pacjent przychodzi i mówi że boli go kręgosłup lub ma silne zawroty głowy to lekarz nie ma prawa mu nie wierzyć i wypisuje L4. Więc ja tu raczej bym nie oskarżał lekarzy o wypisywanie lewych zwolnień.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Krycha P.(2019-01-23 11:27) Zgłoś naruszenie 288

    No coz ja bedac nauczycielem zarabiam mało zbyt mało zeby leczyc sie prywatnie,wiec musze korzystac z publicznej sluzby zdrowia, a wiec czekam na diagnoze i inne swiadczenia dzień, dwa, parę dni/tydzien/dwa tygodnie. Oczywiscie na zwolnieniu lekarskim, gdyz lekarz nie dopusci mnie do pracy chorej,a poki nie ma jednoznacznej diagnozy (czyli innych swiadczen o ktorych pisałam wyzej) nie moze mnie skutecznie leczyc. Takie sa fakty - gdybym miala wieksza pensje poszlabym prywatnie i w ciagu 2-5 dni bylabym z powrotem w pracy. A tak nie ma mnie 3 tygodnie. I teraz wiecie czemu "prywaciarz" wykupuje pracownikom karnety do leczenia prywatnego poza NFZ!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • chory(2019-01-23 10:55) Zgłoś naruszenie 471

    Niedługo ZUS wyleczy wszystkich na zwolnieniach.Oni to potrafią leczyć.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mural(2019-01-23 10:10) Zgłoś naruszenie 111

    nie uogólniać. W ciągu 19 lat pracy byłam na zwolnieniu lekarskim 15 dni. Ostatnio 6 lat temu.

    Odpowiedz
  • szef czeka(2019-01-23 10:01) Zgłoś naruszenie 109

    maja kasa choruja ja nie mam, ZDROWY UMOWA ZLECENIE 14,7 PL BRUUUUTTTTOOOO bez URLOPU Ttrzeba zapie,,,, zeby ZYC, 6 tys nie mam, za 6 tys ty gupki pracujom ja za 14,7 zapier brutto kasy brak taka to roznica miedzy miernotami chorymi a zdrowym koniem

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • prawnik(2019-01-23 09:36) Zgłoś naruszenie 4115

    Niestety, za pracę trzeba płacić. Dobrze opłacany pracownik jest zdrowszy. W tej chwili kolejne bunty chorobowe - Policji, Prokuratur, Sądów (instytucji, którym zabrano prawo do strajku, więc trapią je wakaty), nauczycieli, etc. W tej chwili nie są to w pełni "czyste moralnie" protesty, ale doceńmy, że POKOJOWE. Wolę strajk - L4, niż bunt Policji na ulicach miast. I wolę strajk L4 niż rozpad instytucji przez odejścia kadr. I to musi się przebić do świadomości polityków - że za pracę trzeba płacić.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Andrzej G...(2019-01-23 09:01) Zgłoś naruszenie 2827

    ......przez takich SYMULANTÓW..............ZUS potem krzywdzi prawdziwie chorujących swoimi druczkami prawnymi doszukując się haka na tych co nie powinni................a SYMULANTY sobie pracują i chorobowe odbierają..............Państwo w Państwie

    Odpowiedz
  • sorry(2019-01-23 09:01) Zgłoś naruszenie 4422

    A kiedy wreszcie lekarze zostaną rozliczeni z wystawiania lewych zwolnień?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • czytelnik(2019-01-23 09:00) Zgłoś naruszenie 2940

    biedni nauczyciele, z niedoboru kasy się rozchorowali, a jak to się ma w stosunku do wychowywania dzieci uczciwości i sumienność, ajk ci nauczyciele będa sprawdzać nieobecności uczniów na lekcjach

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz