statystyki

E-zwolnienie już obowiązkowe, ale nie wszędzie dostępne

autor: Agata Szczepańska04.12.2018, 07:23; Aktualizacja: 04.12.2018, 07:26
Lekarze twierdzą, że do realizowania kontraktu z NFZ nie jest wymagane wystawianie zwolnień w taki sposób, w jaki domaga się tego ZUS.

Lekarze twierdzą, że do realizowania kontraktu z NFZ nie jest wymagane wystawianie zwolnień w taki sposób, w jaki domaga się tego ZUS.źródło: ShutterStock

Pierwszy roboczy dzień, w którym obowiązywały wyłącznie e-zwolnienia, był dla systemu informatycznego najpoważniejszym testem. W opinii lekarzy – oblanym, zdaniem rządzących – zwieńczonym sukcesem.

Mają o tym świadczyć liczby: jeszcze przed godz. 15 poinformowano o 100 tys. elektronicznych zwolnień, wystawionych tylko w poniedziałek. Papierowych było zaledwie 47. Choć nie jest to pełen obraz, ponieważ druki w przeciwieństwie do e-ZLA nie trafiają do ZUS od razu, pokazuje jednak proporcje.

Z drugiej strony wczoraj od samego rana zdenerwowani lekarze alarmowali o awariach platformy ZUS. Media społecznościowe zasypały zdjęcia ekranów komputerowych z komunikatami, że strona nie działa. – Cierpią na tym nasi pacjenci, a my nie możemy normalnie pracować – żalili się medycy.

– Obecnie nie można wysłać żadnego zwolnienia e-ZLA, nie można też wydrukować zwolnień papierowych z systemu – lekarze marnotrawią czas i się denerwują, zamiast zajmować się pacjentami – mówił Marek Twardowski, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. – Przestrzegaliśmy przed tym i już w pierwszym dniu nie ma możliwości wystawienia e-zwolnienia. Dlatego nadal domagamy się fakultatywności, a nie obligatoryjności e-ZLA. Pragnę podkreślić, że nie jesteśmy przeciwnikami informatyzacji ochrony zdrowia, ale musi być ona dobrze przygotowana, bez szkody dla pacjentów i wdrażana powoli, systematycznie i we współpracy – dodawał.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane