statystyki

Szczepienie przeciw grypie i przedłużenie recepty w aptece

autor: Agata Szczepańska14.01.2019, 07:20; Aktualizacja: 14.01.2019, 07:23
Farmaceuci liczą na to, że ustawa zapewni im niezależność w podejmowaniu decyzji i ochroni przed naciskami właścicieli aptek.

Farmaceuci liczą na to, że ustawa zapewni im niezależność w podejmowaniu decyzji i ochroni przed naciskami właścicieli aptek.źródło: ShutterStock

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, z niecierpliwością wyglądany przez środowisko, już w najbliższych tygodniach ma ujrzeć światło dzienne. Zdefiniuje on uprawnienia aptekarzy i wyposaży w dodatkowe kompetencje. Wiceminister zdrowia Marcin Czech poinformował, że dokument jest już gotowy i niebawem powinien trafić do konsultacji.

Propozycja została wypracowana przez ministerialny zespół, w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele środowiska farmaceutów. Dlatego znalazły się w nim zapisy od dawna przez nich wyczekiwane. Jak podkreśla Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, projekt ma usankcjonować zadania farmaceutów, które już wykonują, a także stworzyć formalne podstawy do sprawowania przez nich opieki farmaceutycznej. Polega ona m.in. na kontrolowaniu, czy pacjent przestrzega zaleceń lekarskich, sprawdzaniu, czy nie zachodzą niebezpieczne interakcje pomiędzy lekami, które przyjmuje, współpracy w lekarzem.

Ustawa ma dać farmaceutom dodatkowe kompetencje. – Chcielibyśmy mieć uprawnienia do kontynuowania recepty w przypadku, gdy lekarz zaznaczy, że terapia może być prowadzona w ten sposób – mówi Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. Chodzi głównie o pacjentów z chorobami przewlekłymi.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane