statystyki

Lekarze nie chcą się zajmować odpłatnością leków

autor: Agata Szczepańska31.01.2019, 10:30; Aktualizacja: 31.01.2019, 10:54
750 mln rocznie e-recept może być wystawianych, gdy system będzie powszechny

750 mln rocznie e-recept może być wystawianych, gdy system będzie powszechnyźródło: ShutterStock

Rezygnacja z obowiązku określania na recepcie poziomu refundacji to postulat medyków od lat. Teraz zaproponowali, by z przepisów wykreślić obligujące ich do tego przepisy. Pozostaje jednak pytanie, kto zamiast nich miałby się tym zajmować.

Zdjęcie z lekarzy tego obowiązku obiecał minister zdrowia w zeszłorocznym porozumieniu kończącym protest rezydentów. Ma na to czas do końca tego roku, ale jeszcze w 2018 r. miał przedstawić propozycje legislacyjne. Zniecierpliwieni specjaliści sami je opracowali. Z ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 617 ze zm.) proponują usunąć przepisy zobowiązujące ich do określania poziomu odpłatności. Projekt został przekazany ministrowi.

W gąszczu przepisów

– System z biegiem lat uległ tak znacznej modyfikacji, że przestał być czytelny. Nie jesteśmy w stanie tego kontrolować. A NFZ karze nas za pomyłki – mówi Marcin Sobotka, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane