statystyki

Szczepionki pochodzące z aptek są bezpieczne [WYWIAD]

autor: Patryk Słowik30.10.2018, 07:50; Aktualizacja: 30.10.2018, 07:55
Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Fot. Wojtek Górski

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Fot. Wojtek Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

My, farmaceuci, zawsze informujemy pacjentów o zasadach transportu - mówi w wywiadzie dla DGP Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Farmaceuci mówią, że lekarze nie chcą szczepić produktami kupionymi w aptekach. Jest tak faktycznie, czy te głosy są po prostu lepiej słyszalne z powodu dyskusji o szczepieniach?

Niestety, informacje o takich, co tu dużo mówić, absurdach docierają częściej niż kiedyś. Przepisy są jednoznaczne: szczepionki sprzedawane w aptekach są pełnowartościowe i bezpieczne. Nie ma powodu, aby w jednostkach podstawowej opieki zdrowotnej odmawiano szczepienia pacjentom, którzy mają szczepionkę kupioną w aptece. Zwłaszcza że na przykład seniorzy kupują ją taniej jako produkt refundowany na receptę.

Czy to zmowa lekarzy? Dziwne, że nagle nie chcą szczepić preparatami z aptek.

To między innymi efekt kuriozalnego stanowiska głównego inspektoratu sanitarnego. Izabela Kucharska, zastępca GIS, kilka tygodni temu wysłała pismo do Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ), w którym stwierdziła, że „dochowanie warunków chłodniczych przy dystrybucji szczepionek za pośrednictwem aptek ogólnodostępnych jest związane z ich dostarczeniem do punktu szczepień, w którym to szczepienie ma zostać przeprowadzone”. I dalej, że „może to zagrażać bezpieczeństwu szczepień przeprowadzanych szczepionkami zakupionymi w aptece i dostarczanymi przez pacjenta do punktu szczepień”. PPOZ podchwycił tę przedziwną argumentację i postanowił w ogóle przestać szczepić pacjentów legalnymi szczepionkami z aptek.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane