statystyki

Szczepionki pochodzące z aptek są bezpieczne [WYWIAD]

autor: Patryk Słowik30.10.2018, 07:50; Aktualizacja: 30.10.2018, 07:55
Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Fot. Wojtek Górski

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Fot. Wojtek Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

My, farmaceuci, zawsze informujemy pacjentów o zasadach transportu - mówi w wywiadzie dla DGP Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Farmaceuci mówią, że lekarze nie chcą szczepić produktami kupionymi w aptekach. Jest tak faktycznie, czy te głosy są po prostu lepiej słyszalne z powodu dyskusji o szczepieniach?

Niestety, informacje o takich, co tu dużo mówić, absurdach docierają częściej niż kiedyś. Przepisy są jednoznaczne: szczepionki sprzedawane w aptekach są pełnowartościowe i bezpieczne. Nie ma powodu, aby w jednostkach podstawowej opieki zdrowotnej odmawiano szczepienia pacjentom, którzy mają szczepionkę kupioną w aptece. Zwłaszcza że na przykład seniorzy kupują ją taniej jako produkt refundowany na receptę.

Czy to zmowa lekarzy? Dziwne, że nagle nie chcą szczepić preparatami z aptek.

To między innymi efekt kuriozalnego stanowiska głównego inspektoratu sanitarnego. Izabela Kucharska, zastępca GIS, kilka tygodni temu wysłała pismo do Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ), w którym stwierdziła, że „dochowanie warunków chłodniczych przy dystrybucji szczepionek za pośrednictwem aptek ogólnodostępnych jest związane z ich dostarczeniem do punktu szczepień, w którym to szczepienie ma zostać przeprowadzone”. I dalej, że „może to zagrażać bezpieczeństwu szczepień przeprowadzanych szczepionkami zakupionymi w aptece i dostarczanymi przez pacjenta do punktu szczepień”. PPOZ podchwycił tę przedziwną argumentację i postanowił w ogóle przestać szczepić pacjentów legalnymi szczepionkami z aptek.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane