Polska służba zdrowia w oczach lekarzy: Brak pieniędzy i specjalistów, ale wielu na tym korzysta

autor: Mira Suchodolska12.01.2018, 09:00; Aktualizacja: 12.01.2018, 09:15
W Polsce, żeby się utrzymać na jakimś poziomie, trzeba bardzo dużo pracować - mówi jedna z lekarek.

W Polsce, żeby się utrzymać na jakimś poziomie, trzeba bardzo dużo pracować - mówi jedna z lekarek.źródło: ShutterStock

Wiemy, w jakim stanie jest polska służba zdrowia. Oto, jak widzą ją lekarze. Wypowiadają się anonimowo, bo tylko wtedy mogą sobie pozwolić na szczerość.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (52)

  • EWA(2018-01-12 09:33) Zgłoś naruszenie 396

    Moi rodzice już nie żyją. Byli lekarzami z powołania. Zarabiali grosze. Nie poszłam na studia medyczne, ponieważ chciałam mieć dom. Moich rodziców nie było w domu. W wigilię, w inne święta zawsze któreś miało dyżur. Po przepracowaniu dnia, nocy i następnego dnia padali na pysk ze zmęczenia. A teraz - niech ktoś policzy, ile osób płaci w Polsce składki zdrowotne. Dlaczego nie płacą uprzywilejowani rolnicy? Skąd mają być pieniądze na służbę zdrowia? Wystarczą proste rachunki. W Polsce jest tak patologiczny system podatkowy i emerytalny, że chce się wyć z bezsilności. I absolutnie żadna władza tego nie naprawi, ponieważ bezkarnym "politykom" chodzi tylko o utrzymanie się przy korycie. Oczywiście - ten system zawali się sam pod własnym ciężarem patologii, ale póki co, politycy coś tam zarobią, więc nie myślą o przyszłości, bo myślenie perspektywiczne jest poza ich zasięgiem

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Trevor(2018-01-12 09:39) Zgłoś naruszenie 3129

    jak chcą wyjechać do USA to najpierw nich oddadzą kasę za studia. W Stanach za takie studia zapłaciliby ciężkie pieniądze. Kolejna ckliwa historyjka jak to doktorkom wiecznie źle. Mogli iść na inne studia to by nie płakali, a i tak się pchają na lekarzy.

    Pokaż odpowiedzi (13)Odpowiedz
  • loki(2018-01-12 10:45) Zgłoś naruszenie 313

    Mnie natomiast, jako dziecko lekarzy, które wybrało zupełnie inną drogę, zastanawia jednak kwestia. Skoro jest tak źle (a jest w znaczeniu takim, że żeby bardzo dobrze zarobić trzeba się narobić, jak w sumie w każdym zawodzie) to czemu tylu młodych idzie na tą medycynę. Pierwsi bohaterowie artykułu napatrzyli się w domu, rodzice ciągle nieobecni i co? Zrobili to samo. Moi rodzice, którzy w chwili gdy ja wybierałem studia bardzo dużo pracowali i dobrze zarabiali powiedzieli wprost: Zrobisz co chcesz, ale po co ci to? Trudne studia, dużo nauki, straszne warunki pracy. A pieniądze? Jasne są na kontraktach, ale to wielki stres, nieprzespane noce. Posłuchałem ich i bardzo dobrze zrobiłem, pracuję w innym zawodzie, nieźle zarabiam (choć nie mam takich możliwości dorobienia, jak lekarze) i mam czas na rodzinę. A rodzice od kiedy skończyli 60-tkę pracują tylko na etatach, żadnych dyżurów i dorabiania. Jasne mogliby dalej tyrać i zamiast nową corollą jeździć nowym lexusem, ale po co? Niektórym ludziom po prostu ciągle mało, niezależnie od zawodu.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • obser(2018-01-12 12:26) Zgłoś naruszenie 241

    "Powinniśmy brać przykład z najlepszych, np. ze Stanów Zjednoczonych." Najpierw zapytaj się pacjentów polaków przebywających w USA jak to tam jest . Zgłaszającego pacjenta przyjmie lekarz obejrzy zmierzy ciśnienie, a na diagnozę i wypisanie zwolnienia lub skierowania wyprosi pacjenta na korytarz ,żeby sobie tam poczekał. Za wszystkie procedury i czekanie na korytarzu są wysokie stawki które pokrywa albo pacjent albo kasa chorych . Za samo czekanie na korytarzu wycenia się 50dolarów. I taka wizyta wyceniana jest na kilkaset dolarów. Myśmy mieli do 89r w miarę dobrze zarządzaną służba zdrowia.Mogliśmy sami decydować gdzie pójść do lekarza . Nie trzeba było mieć skierowania od lekarza I kontaktu. W ciągu 1 dnia można było dostać się do 5-ciu różnych specjalistów . Od 89roku mamy przykłady jak posprowadzano różnych doradców rzekomo wysokiej klasy specjalistów doprowadzając do likwidacji przemysłu , zakładów pracy i służby zdrowia , a nasze państwo zamiast pogonić tych specjalistów opłacało pensje , hotele , przyloty i wyloty samolotami dla całych rodzin. Dlaczego nie można powrócić do dobrych sprawdzonych metod z przed 89r.

    Odpowiedz
  • Rozwiązanie(2018-01-12 11:23) Zgłoś naruszenie 2118

    Edukacja jednego studenta medycyny kosztuje ponad 1 mln zł. Już dawno edukacja na tych studiach nie powinna być darmowa. Uważam, że lekarz powinien pracując w kraju zarabiać na etacie ok. 20.000 zł brutto. Z tej kwoty powinien spłacać studia - czyli przez 10 lat pracy mieć potrącane 10.000 zł. Dopiero po 10 latach może emigrować. Jeżeli chce emigrować wcześniej dług za studia staje się natychmiast wymagalny.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Ja(2018-01-12 12:13) Zgłoś naruszenie 193

    Wszystkie stuia kosztują, Ukończone 3 fakultety za darmo i nigdy nie podjeta praca w zawodzie to marnotrastwo pieniędzy. Dlaczego nie żądacie zwrotu kosztów za studia, po których pracują za granicą na zmywaku. Zazdrościcie lekarzom , bo oni wszędzie znajdą pracę bez niczyjej łaski. A propo, to było się uczyć na lekarza nieuku.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • sartu(2018-01-12 13:49) Zgłoś naruszenie 1312

    kto widział biednego lekarza? ratownik medyczny po 3 latach studiów... ma ok. 5000 zł /m tak robią z 300 h ale 60% z tego siedzą na bazie i oglądają TV lekarze też śpią mówił mi to sam ratownik, a lekarze rodzinni to dopiero fuchai oni jeszcze chcą?? dać ale Policji, urzędnikom, są branże naprawdę biedne...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • insider(2018-01-12 15:18) Zgłoś naruszenie 112

    Nie do wiary, jak bardzo ludzie są ograniczeni. Można nimi manipulowac jak dziećmi. Dużo mówi się o braku lekarzy w PL, tylko że w Japonii, Kanadzie i USA wskaznik liczby lekarzy na tysiąc mieszkańców jest zblizony (Polska 2.2, Japonia 2.3, USA i Kanada po 2.5). Nie muszę chyba dodawać, że poziom naszej ochrony zdrowia ma sie nijak do tej z wymienionych krajów. Polacy nie przyjmują do wiadomości, że brakuje pieniędzy a nie lekarzy. Kolejki są dlatego, że ubezpieczyciel-monopolista narzuca limit finansowania a w rezultacie - świadzczeń. Zatrudnienie dodatkowego personelu nic nie zmieni.

    Odpowiedz
  • Mareks(2018-01-12 09:51) Zgłoś naruszenie 915

    Ja widzę to inaczej, Nie ma katastrofy jak zamknięto trochę oddziałów w komercyjnych powiatowych szpitalach,gdzie pracowali lekarze o mniejszym doświadczeniu i wiedzy.W dobie samochodów udam się do świadczącego lepszą jakość szpitala, w większym mieście.Dla leczenia bolącego paluszka i drapanka w gardle jak stwierdził to jeden z rezydentów, nie ma sensu utrzymywać takich szpitali i opłacać nie potrzebnie lekarzy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Artur(2018-01-12 20:21) Zgłoś naruszenie 91

    Państwowa służba zdrowia to dojna krowa dla wielu cwaniaków i dlatego nigdy nie będzie działała dobrze choćbyście zwiększyli nakłady 300%.

    Odpowiedz
  • Brak Pieniędzy ??????(2018-01-12 12:35) Zgłoś naruszenie 88

    Specjaliści garną Kasę aż Furczy po 20 tys...więc nie starcza dla Młodziaków. Zróbmy po równo np. po 7 tys na Doktora - A Kasy w systemie będzie full. Lekarzy full i Wszyscy wypoczęci. A nie jak teraz Krezusy zarabiają (bo pracują setki godzin)...... a reszta płacze

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Powodzenia(2018-01-12 18:16) Zgłoś naruszenie 87

    W KAŻDYM ZAWODZIE czy sporcie jeżeli chcesz coś osiągnąć to okupione jest to CIĘŻKĄ PRACĄ. Medycyna nie jest wyjątkiem !!! Niestety duża cześć medyków uważa że są Poprostu nadzwyczajni i przewyższają intelektem inne grupy zawodowe . Skoro tak to niech zmienią zawód na informatyka , pilota , architekta , bardzo dobrze zarabiają inżynierowie robotyki i automatyki , piosenkarze , wybitni artyści , reżyserzy , piłkarze itd itd . Skoro skończyli najcięższe studia to zmiana kierunku jest ,, jak bułka z masłem,,

    Odpowiedz
  • nie wykształcona(2018-01-13 02:11) Zgłoś naruszenie 75

    NA GŁUPIE WPISY NIE MOŻNA ODPOWIADAĆ .MATOŁ RADZI ABY LEKARZ ZMIENIŁ ZAWÓD NA ARCHITEKTA CZY INFORMATYKA .BEZ KOMENTARZA. URZĘDNICY I POLICJA TEŻ NIE POWINNI ZARABIAĆ TYLE CO LEKARZ.LAIK JAK JA UWAŻAM , ŻE LEKARZE POWINNI NAJWIĘCEJ ZARABIAĆ ZE WSZYSTKICH ZAWODÓW. TO JEST NIESPRAWIEDLIWOŚĆ = POLITYK CZYLI POSEŁ ZA SIEDZENIE I NIC NIE ROZUMIENIE DOSTAJE 30 TYSIĘCY A LEKARZ ZA WIEDZĘ , STRES I O D P O W I E D Z I A L N O Ś Ć PARĘ ZŁOTYCH.

    Odpowiedz
  • Jola(2018-01-14 10:17) Zgłoś naruszenie 60

    Lekarze wszędzie, w każdym kraju zarabiają dobrze legalnie pracując na jednym etacie. W Polsce też tak będzie, to tylko kwestia czasu. Niech wszyscy przyjmą to do wiadomości. Drogie studia, spłata kredytu po studiach wymaga proporcjonalnych zarobków, żeby młodym chciało się chcieć uczyć i później pracować. Alternatywa lekarze z zagranicy. A może radni z zagranicy. prezesi z zagranicy, dyrektorzy z zagranicy no i oczywiście urzędasy z zagranicy z płacą jak w krajach trzeciego świata, a koszty utrzymania polskie, europejskie. Składka zdrowotna płacona przez wszystkie grupy społeczne, bez zwolnień nieuzasadnionych żadnymi racjonalnymi argumentami.

    Odpowiedz
  • Podatnik(2018-01-13 10:49) Zgłoś naruszenie 62

    Zlikwidować państwową służbę zdrowia i pobierany podatek zwany składka zdrowotna. Każdy za uwolnione w ten sposób środki tj. Ok. 1,5 miesięcznej pensji rocznie opłaci sobie te dwie wizyty rocznie u internista prywatnie, opłaci sobie ubezpieczenie na wypadek operacji lub kosztownego leczenia. W Polsce zostaną wtedy tylko lekarze niezbedni bez tego balastu urzedniczego i patologii pozerajacej składki zdrowotne. Tak patologii która są np. roszczenia rezydentów, chcą zarabiać tak jak w USA to niech tam jadą i zapłacą za studia 0.5 mln usd a potem niech splacaja kredyt na studia przez całe życie. Chcą mieć amerykańskie zarobki przy polskich kosztach życia.

    Odpowiedz
  • wieloszczet(2018-01-12 23:11) Zgłoś naruszenie 50

    oświadczam, że przeczytałem wszystko, co napisano dwa razy. ja pacjent, wszystko to, co opisano rozumiem i potwierdzam, że te obserwacje są PRAWDĄ najprawdziwszą (widziane z pozycji pacjenta). wyróżniam stwierdzenie faktu, że stosunki w państwie lekarskim są "FEUDALNE". konsekwencje tego są patologiczne, tak, jak opisano w innym akapicie. system musi być uczciwy, skuteczny i wydajny. w tym układzie gospodarki tylko PRYWATYZACJA daje szansę na przyzwoity poziom usługi lekarskiej, mniej ideologii, lepiej organizować pracę(?). żadne pieniądze nie nauczą uczciwości, a ten zawód jest jak biały fartuch, jedna plama i... jest ubabrany. reformy muszą być takie, żeby się wszystkim chciało chcieć, w co nikt w kraju wierzących nie wierzy. ale... prywatnie: podziękowania dla Pani Doktor POZ, której się chciało nauczyć, jakie objawy ma, czy może mieć, SM.

    Odpowiedz
  • zs(2018-01-14 13:00) Zgłoś naruszenie 40

    W kom. jest dużo wniosków dla Rządu !!!!. Jak można dobrze oceniać służbę zdrowia jak już 5.01.18r brak jest nr. do wielu specjalistów na cały rok 2018 , ZOZ W-wa Szajnochy. Co na to "nowa lepsza zmiana" , ciągle poprawiają, pakowano za każdym razem mldy i nie ma efektu . Tyle razy pakowano w ten rozhuśtany system, w płace 3-4 i 26 tys.za podobna pracę ,kto to wytrzyma. Tam jest dużo patologii ,marnotrawienia ,nie ma efektywności leczenia w przychodniach-kontroli stosownej i nadzoru ,byle jakość ,odfajkowywanie wizyt , traktowanie ZOZu jako płatnika ZUS i dalej pędzą na 2-3 fuchy. Wyjeżdzają za granicę (bez zwrotu kosztu np.miln.do budżetu RP) mając wykształcenie i praktyki wykonane za nasze podatników pieniądze . Płace zrównać do zachodu ,to należałoby tak też uczynić mgr,inżynierom ,dr. itp, ale nas wszystkich RP na to nie stać!. Nowa zmiano tu potrzeba zrobić wielkie porządki !!!.

    Odpowiedz
  • mw(2018-01-12 16:22) Zgłoś naruszenie 25

    Czy mam rozumieć, że za rządów PO-PSL lekarzom było lepiej?

    Odpowiedz
  • Alalan(2018-01-19 14:49) Zgłoś naruszenie 00

    ello.,   Nazywam się Pan Juluis, jestem pożyczkodawcą prywatnym. Moja firma ma bardzo dobrą reputację, jeśli chodzi o usługi finansowe, nasze oprocentowanie nie jest ustalone jako takie, podlega negocjacji. w tej firmie lubisz * Tanie oprocentowanie * Długi okres kredytowania * Okres 6 miesięcy przed rozpoczęciem miesięcznej płatności * szybki przelew kredytowy * Żadnych ukrytych opłat. Każda rzecz jest ci znana, zanim przejdziesz dalej    Firma ta udziela również następujących pożyczek Kredyt hipoteczny Auto Loan Kredyt konsolidacyjny Pożyczka biznesowa Pożyczka krótko- i długoterminowa     Oferujemy również pożyczkę nieposiadającą zabezpieczenia, możesz ubiegać się o pożyczkę, nawet jeśli masz złe oceny kredytowe. Nie jest wymagane wyciąg z konta bankowego Żaden poręczyciel nie jest wymagany .     Skorzystaj z tego nieograniczonego serwisu kontaktowego homefortheneedy06@gmail.com

    Odpowiedz