statystyki

Uleczyć sytuację podwyżkami i lepszym statutem. MZ chce negocjacji z rezydentami

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska04.01.2018, 07:58; Aktualizacja: 04.01.2018, 08:02
Z informacji DGP wynika, że część lekarzy, którzy są w trakcie specjalizacji finansowanej z budżetu państwa, miałaby otrzymać kolejną propozycję podwyżek.

Z informacji DGP wynika, że część lekarzy, którzy są w trakcie specjalizacji finansowanej z budżetu państwa, miałaby otrzymać kolejną propozycję podwyżek.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Zdrowia chce po raz kolejny usiąść do stołu negocjacyjnego z rezydentami. Z naszych informacji wynika, że zaproponuje im dodatkowe pieniądze oraz zmiany w trybie pracy. Spotkanie miałoby się odbyć jeszcze w tym tygodniu. Opozycja chce odwołania Konstantego Radziwiłła.

Negocjacje ministra zdrowia i środowiska młodych lekarzy miałyby się odbyć przy udziale rzecznika praw pacjenta. To kolejny krok w celu załagodzenia sporu resortu z lekarzami podczas specjalizacji, którzy od jesieni prowadzą protest.

Od strajku głodowego przeszli do akcji polegającej na wypowiadaniu klauzul opt-out, czyli odmowy pracy ponad 48 godzin tygodniowo. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w taki sposób protestuje 3,5 tys. lekarzy na ok. 80 tys. pracujących w szpitalach. Zdaniem rezydentów to 5 tys. medyków. Problem z zapewnieniem pełnej obsady (zdaniem rezydentów) na dyżurach może mieć nawet 150 szpitali w Polsce.

Podczas wczorajszej burzliwej komisji zdrowia – zwołanej w nadzwyczajnym trybie – minister Radziwiłł oficjalnie przekonywał, że nie ma kryzysu, wszystko jest pod kontrolą, a pacjenci mają dostęp do opieki. Zaś problemy w szpitalach wynikają z kłopotów poszczególnych placówek, nie tylko z powodu wypowiadania klauzuli opt-out. Minister przyznał jednak, że planuje spotkanie z rezydentami. – Wierzę, że ustawienie pacjenta w centrum pozwoli na osiągnięcie porozumienia – powiedział.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • o(2018-01-04 09:28) Zgłoś naruszenie 45

  podwyżkami się nie uleczy, bo lekarzom ciągle mało

  Odpowiedz
 • Podwyzszyc naklady publiczne na refundacje lekow(2018-01-05 07:59) Zgłoś naruszenie 20

  W Polsce w pierwszej kolejnosci nalezy podwyzszyc naklady publiczne na refundacje lekow - 0,44% do 1% PKB. Naklady na refundacje lekow mamy skandalicznie niskie zarowno w UE jak i we wschodniej UE. Nawet Rumunia przeznacza ponad 1% PKB na refundacje lekow, podobnie Czechy, Slowacja, Wegry / patrz: Joint Report on Health Care...., EU 2016 /.

  Odpowiedz
 • Jak zaoszczędzić miliardy złoty w Budżecie(2018-01-04 19:24) Zgłoś naruszenie 20

  .........Każdy z Nas kupując lek, kupuje w paczce po kilka „blistrów” leku jako komplet. Brak innej możliwości!---Często ,bardzo, bardzo często, wielu z pacjentów po tzw. początkowej dawce ,musi odstawić taki lek lub go zmienić po konsultacji z lekarzem ,gdyż nie toleruje przepisanego/tak zaleconego leku. Wystarczy wprowadzić obowiązek sprzedaży dawek pilotażowych (próbnych) – dopiero po ich zażyciu pacjent decydował by się/ był obowiązany do kupna leku w pełnym opakowaniu. Miliony zaoszczędzonych dopłat z budżetu . Brak zbędnych zalegających opakowań w apteczkach ,domowych -same ,same zyski!

  Odpowiedz
 • Najwyzszy czas...(2018-01-05 08:33) Zgłoś naruszenie 10

  Najwyzszy czas juz odejsc od systemu zdrowotnego jaki zafundowal nam Bank Swiatowy. Glowne cechy tego systemu to b. niskie naklady publiczne na zdrowie oraz utrzymywanie platnosci z wlasnej kieszeni ubezpieczonego pacjenta bez zadnej refundacji z ubezpieczalni zdrowotnej.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane