statystyki

E-zdrowie na Podlasiu: Elektroniczna rejestracja tylko do jednego lekarza

autor: Klara Klinger04.01.2018, 07:37; Aktualizacja: 04.01.2018, 08:08
Dla starszych osób stanie w kolejce do rejestracji to część leczenia.

Dla starszych osób stanie w kolejce do rejestracji to część leczenia.źródło: ShutterStock

Elektroniczna rejestracja do lekarza? Tak, ale tylko do jednego specjalisty. Dokumentacja przez internet? Zaledwie jej część. Tak wyglądała zdrowotna e-rewolucja na Podlasiu.

W woj. podlaskim wpadli na pomysł, aby przenieść medyczną biurokrację do internetu. Znalazły się pieniądze (z 58 mln zł większość dała UE), nie zawiódł też system. Problemem okazali się ludzie: zarządzający zdrowiem w regionie i niektórzy lekarze nie umieli – lub nie chcieli – zmienić przyzwyczajeń. I jeszcze ta mentalność pacjentów, którzy nie pojmowali, dlaczego ktoś stojący w kolejce jest przyjmowany później niż osoba umawiająca się przez internet.

Założenia były XXI-wieczne. Dzięki Podlaskiemu Systemowi Informacyjnemu e-Zdrowie pacjent miał mieć możliwość rejestracji wizyty u lekarza bez wychodzenia z domu. Lekarze mieli zyskać sprawną wymianę dokumentacji medycznej, a szpitale lepsze zarządzanie. Kontrolerzy NIK, którzy sprawdzali, jak działa system, odkryli absurdy. Oto kilka przykładów.

W jednej z poradni okulistycznych pacjenci mogli się zarejestrować tylko do jednego lekarza. I tylko na termin w piątek od 8.30 do 9.30, chociaż poradnia była czynna przez pięć dni w tygodniu od 8 do 14 i przyjmowało w niej kilkunastu okulistów. Do poradni przy szpitalu w Sokółce chorzy mogli rejestrować się po godz. 12 – lekarze przyjmowali do 11. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku początkowo nie udostępniono pacjentom takiej usługi. Później tylko do wybranych poradni i na wybrane dni. W efekcie wizyty umawiane przez internet można było realizować od trzech do dziewięciu miesięcy później od umówienia osobiście lub telefonicznie.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane