Walka z próchnicą: Dentobus z niebieskimi fotelami na zamówienie ministra

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto12.10.2017, 07:40; Aktualizacja: 12.10.2017, 09:06
dentysta dzieci

W dentobusie będzie można wyczyścić zęby, zalakować je i zrobić małą plombęźródło: ShutterStock

Resort zdrowia ogłosił wczoraj przetarg na busy do walki z próchnicą. NFZ już szuka stomatologów do nieistniejących jeszcze gabinetów na kółkach.

Sprawa jest pilna: resort musi znaleźć producenta, który dostarczy 16 nowiutkich mobilnych gabinetów stomatologicznych do 20 grudnia. Eksperci oceniają, że to, co minister zdrowia chce zaoferować w dentobusie, to podstawowe zabiegi, które będą służyły raczej do doraźnej pomocy niż pogłębionego leczenia zębów. Pojazdy mają kursować przede wszystkim między mniejszymi szkołami na prowincji.

W dentobusie będzie można wyczyścić zęby, zalakować, zrobić małą plombę, wyrwać ząb albo oczyścić ropień. Ale leczenie kanałowe czy odbudowa zniszczonego uzębienia nie będą już możliwe. Z bardziej wyrafinowanych sprzętów znajdzie się tam rentgen. – Nie będzie tam endometru, który służyłby do badania długości korzeni. A to powinno znajdować się w wyposażeniu gabinetów szkolnych – mówi stomatolog Agnieszka Surdyka z komisji stomatologicznej Naczelnej Izby Lekarskiej w Lublinie.

– W dentobusie nie przewidziano również mikroskopu, niezbędnego nie tylko przy leczeniu kanałowym zęba, ale też przy plombowaniu. Szczególnie gdy ubytek jest większy. Nie ma poza tym aparatu pantomograficznego, co oznacza, że będzie można przeprowadzać diagnostykę w ograniczonym zakresie – komentuje stomatolog Dorota Stankowska z kliniki Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu. Nie przewidziano też znieczulenia komputerowego, tylko strzykawkę do sterylizacji. Wykonanie znieczulenia będzie przez to mniej dokładne i bardziej nieprzyjemne dla pacjenta.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane