Wiceminister zdrowia o rezydentach: Ich wynagrodzenie nie jest zapłatą za pracę. W innych zawodach nie ma płatnych specjalizacji

06.10.2017, 13:20; Aktualizacja: 06.10.2017, 14:00
Protest rezydentów

Protest rezydentówźródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

Wynagrodzenie za rezydenturę nie jest zapłatą za pracę - lekarze to jeden z niewielu zawodów, które mają finansowane zdobywanie dodatkowych kwalifikacji, specjalizacji; inni np. prawnicy, takiej możliwości nie mają – mówiła w piątek wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (35)

  • Lekarz specjalista (były rezydent)(2017-10-08 10:15) Zgłoś naruszenie 20

    Ktoś zapomniał że rezydentury powstały dlatego, że szpitale nie mają kasy na zatrudnianie lekarzy w trakcie specjalizacji. Jakby nie rezydentury cały system ochrony zdrowia padłby już dawno. A kto finansuje szpitale i kto kształtuje wyceny świadczeń? Jakby system ochrony zdrowia był rynkowy o pacjenci płaciliby realne stawki za leczenie w prywatnych szpitalach i przychodniach była by normalna płaca dla szkolącego się lekarza. Dlaczego powinien dobrze zarabiać? Żeby wyszkolony specjalista nie zwiał do sektora prywatnego lub za granicę jak tylko skończy szkolenie. Ja rezydentów popieram.

    Odpowiedz
  • Srednio....(2017-10-08 08:38) Zgłoś naruszenie 51

    Srednio w UE publiczne naklady na zdrowie sa 3,5 krotnie wyzsze niz na polityke prorodzinna. Gdybysmy te relacje przeniesli na grunt Polski, naklady publiczne na zdrowie wynioslyby powyzej 11-12% PKB, a nie 4,75% PKB.

    Odpowiedz
  • Pozdrawiam Rezydentow(2017-10-08 08:02) Zgłoś naruszenie 40

    Na zdrowie powinnismy przeznaczac lacznie 10% PKB / naklady publiczne 8% PKB, doplaty z prywatnej kieszeni pacjenta 2% PKB/ czyli na dzien dzisiejszy 200 mld zl +, czyli tyle samo jak na system emerytalny lub wiecej. Takie proporcje obowiazuja na Zachodzie. ----- Pozdrawiam Rezydentow.

    Odpowiedz
  • Innego wyjscia nie ma(2017-10-08 07:44) Zgłoś naruszenie 22

    Musimy sie przyzwyczaic, ze lekarzom za uslugi zarowno w sektorze publiczny jak i prywatnym musimy placic europejskie ceny. W przeciwnym razie polowa lub wiecej lekarzy wyjedzie do pracy na Zachod.---- Za benzyne placimy europejska cene i wszyscy to zaakceptowali. ----W przypadku uslug medycznych musza obowiazywac usrednione ceny rynkowe, co oznacza wzrost nakladow publicznych na zdrowie przynajmniej do 8% PKB oraz doplaty do leczenia z kieszeni pacjenta srednio w wysokosci 25% ogolnych nakladow na zdrowie.

    Odpowiedz
  • Alek(2017-10-07 23:47) Zgłoś naruszenie 10

    Totalne niedouczenie! Pani nie zna treści dokumentów wydawanych przez organ, którym współkieruje!!! Paragraf 10 rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarskich Min. Zdrowia: "Umowa o pracę w ramach rezydentury jest zawierana na podstawie skierowania, o którym mowa w § 7 ust. 3 pkt 1." Umowa o PRACĘ!!!

    Odpowiedz
  • resortowe dzieci,które stać było na studia medyczn(2017-10-07 20:47) Zgłoś naruszenie 13

    nagle zbiedniały przy rządach PIS-u????????????????parodia i ośmieszenie bogaczy -udających biednych a jak mocno zniewolonych.Ludzie młodzi a tak uPOrczywie natrętni,aby coś wyrwać dla siebie,bo tak ich nauczono w domu,inni liczą się wtedy jak są bogaci i ich opłacają.POdaję przykład wiadomości rezydenta,który osobę z zawałem serca chciał kierować na EKG wysiłkowe.Żle wam młodzieży ,co europa wam nie leży,więc jedżcie do Afryki zobaczycie wtedy kraj dziki.Wówczas pokażecie co umiecie i będziecie mieli z doświadczenia wyniki.

    Odpowiedz
  • asd(2017-10-07 13:13) Zgłoś naruszenie 12

    skoro od lat nic sie nie zmienia w wynagrodzeniu rezydentow, to poco tam idziecie?

    Odpowiedz
  • Znowu POtomstwo postkomunistyczne----miesza jak(2017-10-07 11:19) Zgłoś naruszenie 613

    na ulicy z kodami nie daje rady.?????Inni nawet światowej sławy młodzi zdolni,radzą sobie za granicą,a postkomunistyczni potomkowie chcą zarabiać,tyle co ich emerytowani rodzice.Parodia !!!!!!!

    Odpowiedz
  • Ech(2017-10-07 09:38) Zgłoś naruszenie 34

    Co to ma być?! Co z tego, ze zmiany wprowadza tylko partia PiS skoro tylko zabiera jednym by dać drugim w postaci np. programu 500+? Od początku zmiany władzy słyszę tylko o zwolnieniach po wprowadzeniu reformy szkolnictwa, obniżkach emerytur o kilkaset złotych, a teraz rezydenci nie pracują tylko zdobywają wiedzę wiec nic im sie nie należy? Moim zdaniem w KAŻDEJ normalnej pracy człowiek rozwija się zawodowo i uczy się nowych rzeczy a tym bardziej w medycynie ma to znaczenie!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Konstytutywna(2017-10-07 08:47) Zgłoś naruszenie 820

    Pielęgniarki 4x400brutto. Prosta matematyka. Na rękę wychodzi ok.416 zl. Pięknie to tylko brzmi. Od 2020 roku pielęgniarka ma zarabiać tyle co opiekun medyczny po rocznej szkole w trybie zaocznym. To chore ze pielęgniarki ucza sie 5 lat i maja tyle samo zarabiać. To jest dopiero dramat. A lekarze po rezydenturze zarabiają więcej i dlaczego nikt o tym nie mówi? Malo kto od razu po studiach zarabia 2200 zł. Niektórzy maja mniej.

    Odpowiedz
  • NIE DZIWI NIC- WYPOWIEDZIAŁA SIĘ PIELĘGNIARKA...(2017-10-06 22:50) Zgłoś naruszenie 1614

    Ta wicemiister to pielęgniarka, więc czego się można spodziewać ?? Bardzo prymitywna wypowiedź i wyjątkowo ograniczone myślenie. PRZED SWOJĄ DYMISJĄ powinna podać do publicznej wiadomości, gdzie pracowała i jaką brała pensję kiedy pielęgniarka "zainwestowała w siebie", Pierwsze wykształcenie posiadała średnie - absolwentka Liceum Medycznego w Nowym Sączu, dopiero po latach mgr.....Moje pytanie jest zasadne, bo m.in.taki wpis widnieje na stronie Szczurek -Żelazko.eu w zakladce- o mnie: Szczurek-Żelazko o sobie pisze tam tak : "Staram się karierę zawodową łączyć z dalszym podnoszeniem swoich kwalifikacji...". A to hipokrytka !!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • sdi(2017-10-06 21:49) Zgłoś naruszenie 265

    Co za chory kraj... Chyba nie ma innego, w kórym lekarze byliby zmuszeni do strajku głodowego w walce o lepsza opiekę zdrowotną nas wszystkich. Na dodatek ani tego ani innych rządów, to nie obchodzi. Żałosna jest aktualna opozycja, gdzie ona w ogóle się podziała ? A media wolą mówić o aborcji niż o strajku głodowym...

    Odpowiedz
  • HE HE NARA(2017-10-06 21:16) Zgłoś naruszenie 266

    Chamska i arogancka retoryka tego babiszona pozbawiła mnie złudzeń - jeszcze rok temu myślałem, że może się coś poprawi, może uda się coś wywalczyć - a teraz już wiem, że trzeba stąd jak najszybciej wy pier ...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dam_skc(2017-10-06 20:43) Zgłoś naruszenie 325

    Rozumiem, że ta Pani nie doczekała się jeszcze swojej kolejki do psychiatry. Ochrona zdrowia rezydentami stoi!

    Odpowiedz
  • Patriota7(2017-10-06 20:13) Zgłoś naruszenie 89

    Pis to typowi złodzieje sami kradną przy korycie a młodym lekarzom ochłap. Czas oderwać od władzy aferzystów z Pis.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Racjonalista(2017-10-06 19:56) Zgłoś naruszenie 1082

    TE PAZERNE HIENY - DOKTORKI CHCĄ ZNOWU WYŁUDZIĆ KOLEJNE PODWYŻKI. TYLKO KASA IM W GŁOWIE.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Rezydentt(2017-10-06 19:47) Zgłoś naruszenie 464

    Jej wypowiedź w bardzo wymowny sposób odzwierciedla podejście całego MZ do rezydentów. Ludzie bez właściwego wykształcenia, bez odpowiedniej wiedzy dzierżą najwyższe stanowiska w Państwie! I potem puszczają w eter takie wypowiedzi... Boże, widzisz to i nie grzmisz!

    Odpowiedz
  • Aga.(2017-10-06 19:47) Zgłoś naruszenie 234

    Przykre że minister zdrowia który był prezesem Naczelnego Izby Lekarskiej mówi takie rzeczy. On został politykiem a nie lekarzem mimo wykształcenia. Taki człowiek nie nadaje się na sprzątaczke nikogo nie obrażająć. Wstyd że PIS ma takiego głupka na tak ważnym społecznie stanowisku. A izby Lekarskie mają wśród swoich urzędników wiele osobników na podobnym poziomie.

    Odpowiedz
  • Rezydent(2017-10-06 19:26) Zgłoś naruszenie 465

    Żenujący brak wiedzy na temat pracy rezydentów. KOMPROMITACJA. DYMISJA !

    Odpowiedz
  • Rezydentka(2017-10-06 19:03) Zgłoś naruszenie 525

    Tylko jednym słowem można skomentować niedouczenie tej pani- DYMISJA!!

    Odpowiedz