statystyki

E-zdrowie na SOR-ze. Kolejny zawał systemu

autor: Sylwia Czubkowska, Klara Klinger12.09.2017, 07:33; Aktualizacja: 12.09.2017, 08:56
Lekarz, zdrowie, szpital

Opóźnienie to efekt częstych przepychanek na rynku przetargówźródło: ShutterStock

Choć czasu na informatyzację usług zdrowotnych jest coraz mniej, to kolejny przetarg znowu ma poślizg. Eksperci uważają, że zamówienie zostało źle przygotowane.

17 sierpnia minął termin składania ofert na ostatni duży przetarg na budowę systemu e-zdrowia. Jednak do otwarcia dokumentów nie doszło. Powód: skargi firm zainteresowanych kontraktem oraz negatywna ocena wystawiona przez ekspertów oceniających, czy zamówienie spełnia warunki, by sfinansować je z dotacji unijnych.

Nowy termin składania ofert: 18 września. Teoretycznie to tylko miesiąc poślizgu, ale w przypadku e-zdrowia to aż miesiąc, bo do ostatecznego zamknięcia tego niezwykle kłopotliwego projektu zostało coraz mniej czasu. Ostatecznie zakończony, oddany i rozliczony z Komisją Europejską powinien być do marca 2019 r. Czyli za półtora roku. To w przypadku systemu budowanego już od ponad 7 lat oznacza, że z czasem jest krucho.

Oficjalnie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia zapewnia, że z pracami zdąży, a opóźnienie to głównie efekt częstych przepychanek na rynku przetargów. Przyznaje jednak, że do Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęły dwa protesty na niektóre zapisy w treści przetargu. To jeden z powodów opóźnienia.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane