statystyki

PiS obsadza kolej: Znamy personalną układankę w gąszczu spółek PKP

autor: Konrad Majszyk26.11.2015, 08:18; Aktualizacja: 26.11.2015, 09:10
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk z PiS, który zastąpił w tym miesiącu Marię Wasiak, będzie miał do obsadzenia wiele stanowisk w grupie PKP. Karty wciąż są na stole, ale znamy najbardziej prawdopodobny układ personalny, który może być wprowadzany w tym kolejowym imperium, które zatrudnia ponad 70 tys. ludzi.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk z PiS, który zastąpił w tym miesiącu Marię Wasiak, będzie miał do obsadzenia wiele stanowisk w grupie PKP. Karty wciąż są na stole, ale znamy najbardziej prawdopodobny układ personalny, który może być wprowadzany w tym kolejowym imperium, które zatrudnia ponad 70 tys. ludzi.źródło: ShutterStock

Znamy szczegóły personalnej układanki w gąszczu spółek PKP. Poprzedni rząd zostawił kolej po części zrestrukturyzowaną, ale z wyzwaniami na przyszłość.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk z PiS, który zastąpił w tym miesiącu Marię Wasiak, będzie miał do obsadzenia wiele stanowisk w grupie PKP. Karty wciąż są na stole, ale znamy najbardziej prawdopodobny układ personalny, który może być wprowadzany w tym kolejowym imperium, które zatrudnia ponad 70 tys. ludzi.

Kiedy rząd PiS w tempie huraganu przejmuje resorty siłowe, w infrastrukturze – w szczególności w PKP – prezesi wciąż czekają jak na ścięcie. Kiedy zaczną się zmiany kadrowe? – Nie mam na razie do przekazania żadnych informacji. To samo usłyszał ode mnie prezes PKP Jakub Karnowski podczas spotkania przy okazji Dnia Kolejarza – powiedział wczoraj DGP Piotr Stomma, wiceminister infrastruktury w nowym rządzie PiS.

W PiS jest zgoda co do tego, że stara ekipa polegnie pod obowiązywaniem nowej ustawy o odprawach w spółkach Skarbu Państwa, która ograniczy wysokość rekompensat dla zwalnianych menedżerów. PiS chce w ten sposób uniknąć oskarżeń, że marnotrawi pieniądze, zwalniając całą ekipę.

Zielone światło do zmian zapali się też, kiedy okaże się, ile pieniędzy z poprzedniej perspektywy UE zostało przez kolej niewykorzystanych. Zespół Doradców Gospodarczych „Tor” szacuje, że zagrożonych jest co najmniej 3,5 mld zł. Wiceminister rozwoju w nowym rządzie Jerzy Kwieciński chce możliwości późniejszego rozliczenia środków pomocowych z lat 2007–2013. A PLK stoją na stanowisku, że zrefundowanych jest 90 proc. puli, a pieniądze uda się uratować.

W spółkach PKP przesądzone jest zastąpienie menedżerów z grupy finansistów kojarzonych ze środowiskiem Leszka Balcerowicza i sprowadzonych przez PO w 2012 r. Przygotowania do operacji przyspieszyły, kiedy minister Adamczyk wziął jako zastępcę od kolei Piotra Stommę, który w latach 2005–2006 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu rządzonym przez PiS.

Dzisiaj największe szanse na kierowanie Grupą PKP ma Czesław Warsewicz, były prezes PKP Intercity za czasów PiS. Uważany jest za jednego z ojców Pendolino, bo to za jego czasów ruszał przetarg na superpociąg Intercity.

W wewnętrznej rywalizacji przepadł Andrzej Wach, prezes PKP w latach 2004–2010. Według naszych ustaleń zmalały też szanse kojarzonego z LPR Bogusława Kowalskiego, który był sekretarzem stanu w resorcie transportu od 2006 do 2007 r. Jego forsował poseł PiS Krzysztof Tchórzewski, który był szykowany na wiceministra infrastruktury, ale trafił do resortu energetyki. A od tego, kto jest wiceministrem ds. kolei, zależy w dużym stopniu pajęczyna zmian poniżej.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

 • Ted(2015-11-27 10:00) Zgłoś naruszenie 10

  Łupy należą się zwycięzcy ! PIS BIERZE WSZYSTKO. OBSADZI WSZYSTKIE KORYTA.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-11-27 16:44) Zgłoś naruszenie 00

  Niech PiS , jak największą ilość złodziei z PO , spuści do kanalizy .
  Za tym właśnie , między innymi , głosowaliśmy .
  A gdyby PiS wskoczył w złodziejskie kapcie POprzedników , to ma kurs i ścieżkę ,
  jak w banku - przekręt .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie