statystyki

Zaostrzenie przepisów dla przewoźników: Konfiskata pojazdu za łamanie przepisów o kabotażu

autor: Piotr Szymaniak24.11.2015, 07:12; Aktualizacja: 24.11.2015, 08:39
Tir

Co do zasady przedsiębiorca wykonujący transport międzynarodowy po dostarczeniu ładunku z państwa X do państwa Y może na terenie tego drugiego wykonać trzy przewozy w ciągu siedmiu dniźródło: ShutterStock

Kolejne zaostrzenie przepisów dla firm transportowych. Tym razem dotkliwe sankcje wprowadza Wielka Brytania za nieprzestrzeganie przepisów kabotażowych, wynikających z rozporządzenia (WE) 1072/2009 dotyczącego wspólnych zasad dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych oraz przepisów dotyczących transportu kombinowanego. Brytyjskie służby kontrolne (Driver and Vehicle Standards Agency) zapowiadają, że w przypadku powtarzających się naruszeń zasad kabotażowych będą konfiskować samochody.

Od decyzji o konfiskacie przedsiębiorca będzie mógł się odwołać do brytyjskiego komisarza ds. transportu właściwego ze względu na miejsce zatrzymania pojazdu. Będzie na to miał trzy tygodnie od czasu otrzymania zawiadomienia. Co istotne, w przypadku samochodów leasingowanych to leasingodawca, a nie przedsiębiorca transportowy, będzie podmiotem właściwym do wniesienia odwołania.

Rozporządzenie (WE) 1072/2009 samo w sobie nie przewiduje wprost takiej sankcji za łamanie przepisów dotyczących kabotażu. Z unijnych regulacji wynika, że poszczególne kraje członkowskie mogą wprowadzać kary we własnym zakresie. Tyle że zgodnie z art. 16 rozporządzenia mają być one skuteczne, proporcjonalne i odstraszające.

– Tymczasem konfiskata pojazdu w żaden sposób nie wydaje się karą proporcjonalną, za to ma charakter dyskryminujący wobec zagranicznych firm transportowych – nie ma wątpliwości Maciej Wroński, prezes organizacji pracodawców Transport i Logistyka Polska.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie