statystyki

Czy Polska zaskarży pakiet mobilności do TSUE? Weber: Prowadzimy analizy [WYWIAD]

autor: Patrycja Otto07.08.2020, 07:58; Aktualizacja: 07.08.2020, 08:01
Naszym zdaniem zapisy pakietu mobilności mogą być niezgodne np. z celami Nowego Zielonego Ładu czy też TFUE - mówi Rafał Weber

Naszym zdaniem zapisy pakietu mobilności mogą być niezgodne np. z celami Nowego Zielonego Ładu czy też TFUE - mówi Rafał Weberźródło: PAP
autor zdjęcia: Wojciech Olkunik

Pakiet mobilności to wyzwanie. Jednak od samej branży i jej zdolności do konkurowania w danych warunkach będzie zależała jej przyszłość i pozycja na rynku - mówi Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Wiele mówi się dziś o tym, że przepisy pakietu mobilności będą miały negatywne konsekwencje dla polskich firm transportowych. Czy faktycznie i kto najbardziej może ucierpieć?

Pakiet zawiera wiele rozwiązań, które w opinii Polski będą negatywnie oddziaływać na sektor transportu, chodzi m.in. o dyskryminacyjne zasady stosowania przepisów o delegowaniu kierowców, ograniczenie wykonywania przewozów kabotażowych i przewozów cross-trade, brak swobody wyboru przez kierowców miejsca, w którym chcą odebrać przysługujący im odpoczynek, czy zakaz odbierania w kabinie regularnego tygodniowego odpoczynku bez zapewnienia przy tym odpowiedniej infrastruktury w Europie. Dodatkowo niektóre rozwiązania są sprzeczne z ambitnymi celami klimatycznymi UE. Problematyczny jest także brak zapewnienia równej konkurencji na linii przewoźnicy z UE – przewoźnicy z krajów trzecich. Ci drudzy bowiem nie będą podlegać restrykcyjnemu prawu UE.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

  • Józef(2020-08-07 12:41) Zgłoś naruszenie 95

    Zaskarżyć, by koloniści z UE nie czuli się nigdy pewni. Koszty są niewielkie. Zysk będzie duży; to kłopot dla samych sędziów z TSUE (część z nich może być porządna), atut w postaci stronniczego wyroku na potrzeby krajowe i negocjacyjne, oraz przyszłe sądowe na podważanie obiektywności TSUE w sprawie praworządności i innych poza traktatowych " wydumanek lewych komisarzy UE", na nierówne traktowanie krajowych podmiotów w UE. Uzasadnienie TSUE, trudne prawnie do napisania, ale konieczne i napisane, ujawni nowe dowody dla ochrony wielu polskich spraw w przyszłości.

    Odpowiedz
  • Wojciech (2020-08-07 10:06) Zgłoś naruszenie 41

    Jak się roztrwoni potencjał na walkę z lgbt i praworządności, to się przegrywa tam gdzie są realne pieniądze. Dyplomatołki.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie