statystyki

Zaniżona gęstość drewna niszczy wojewódzkie drogi

autor: Artur Radwan14.08.2018, 07:18; Aktualizacja: 14.08.2018, 08:47
Odpowiedzialne za rozporządzenie ministerstwa mają podjąć decyzje o ewentualnej zmianie aktu prawnego dopiero po zapoznaniu się z wynikami kontroli NIK.

Odpowiedzialne za rozporządzenie ministerstwa mają podjąć decyzje o ewentualnej zmianie aktu prawnego dopiero po zapoznaniu się z wynikami kontroli NIK.źródło: ShutterStock

Jeżdżące po drogach wojewódzkich samochody z drewnem mogą być przeciążone nawet o połowę i przyczyniają się do pogorszenia stanu nawierzchni. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Kontrolą objęto lata 2015–2017. Jak zauważa izba, to o tyle niepokojące, że w ostatnich latach stan techniczny dróg wojewódzkich stopniowo się poprawiał – i to nawet pomimo nie zawsze wystarczających środków.

Zdaniem kontrolerów winę za ten stan rzeczy ponoszą niewłaściwe przepisy. Chodzi przede wszystkim o rozporządzenie ministra środowiska oraz ministra gospodarki z 2 maja 2012 r. w sprawie określenia gęstości drewna (Dz.U. poz. 536), w którym gęstości różnych gatunków drewna są zaniżone. NIK uważa, że wykorzystanie podanych w nim przeliczników do obliczania masy drewna przy załadunku sprawia, że potencjalnie każdy samochód z ładunkiem wyjeżdżający na drogi może być przeładowany. W zależności od rodzaju przewożonego surowca może to być od kilku do nawet kilkunastu ton więcej, niż dopuszczają normy.

Na przykład normatywna gęstość drewna sosnowego wykazana w rozporządzeniu (740 kg/m3) i wykorzystywana do obliczeń przy załadunku jest zaniżona w stosunku do wagi rzeczywistej o około 180–220 kg. Jednym autem przewozi się średnio 30 m3, co oznacza, że jego rzeczywista masa wynosi co najmniej 6 ton więcej, niż wskazują obliczenia. NIK przypomina, że drewno sosnowe jest jednym z lżejszych. W przypadku przewozu cięższych gatunków, np. buku czy dębu, zaniżenie rzeczywistej masy może wynosić nawet kilkanaście ton.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie