statystyki

Zaniżona gęstość drewna niszczy wojewódzkie drogi

autor: Artur Radwan14.08.2018, 07:18; Aktualizacja: 14.08.2018, 08:47
Odpowiedzialne za rozporządzenie ministerstwa mają podjąć decyzje o ewentualnej zmianie aktu prawnego dopiero po zapoznaniu się z wynikami kontroli NIK.

Odpowiedzialne za rozporządzenie ministerstwa mają podjąć decyzje o ewentualnej zmianie aktu prawnego dopiero po zapoznaniu się z wynikami kontroli NIK.źródło: ShutterStock

Jeżdżące po drogach wojewódzkich samochody z drewnem mogą być przeciążone nawet o połowę i przyczyniają się do pogorszenia stanu nawierzchni. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Kontrolą objęto lata 2015–2017. Jak zauważa izba, to o tyle niepokojące, że w ostatnich latach stan techniczny dróg wojewódzkich stopniowo się poprawiał – i to nawet pomimo nie zawsze wystarczających środków.

Zdaniem kontrolerów winę za ten stan rzeczy ponoszą niewłaściwe przepisy. Chodzi przede wszystkim o rozporządzenie ministra środowiska oraz ministra gospodarki z 2 maja 2012 r. w sprawie określenia gęstości drewna (Dz.U. poz. 536), w którym gęstości różnych gatunków drewna są zaniżone. NIK uważa, że wykorzystanie podanych w nim przeliczników do obliczania masy drewna przy załadunku sprawia, że potencjalnie każdy samochód z ładunkiem wyjeżdżający na drogi może być przeładowany. W zależności od rodzaju przewożonego surowca może to być od kilku do nawet kilkunastu ton więcej, niż dopuszczają normy.

Na przykład normatywna gęstość drewna sosnowego wykazana w rozporządzeniu (740 kg/m3) i wykorzystywana do obliczeń przy załadunku jest zaniżona w stosunku do wagi rzeczywistej o około 180–220 kg. Jednym autem przewozi się średnio 30 m3, co oznacza, że jego rzeczywista masa wynosi co najmniej 6 ton więcej, niż wskazują obliczenia. NIK przypomina, że drewno sosnowe jest jednym z lżejszych. W przypadku przewozu cięższych gatunków, np. buku czy dębu, zaniżenie rzeczywistej masy może wynosić nawet kilkanaście ton.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane