statystyki

Podróżnych przybywa lawinowo. Rząd chce budować centralne lotnisko

autor: Konrad Majszyk16.03.2017, 07:26; Aktualizacja: 16.03.2017, 08:39

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nasze lotniska pasażerskie obsłużyły w 2016 r. ponad 34 mln osób, o 4 mln więcej niż rok wcześniej. To rekord i wynik lepszy od prognoz Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W głównej mierze był zasługą linii Ryanair, LOT i Wizz Air, które mają łącznie trzy czwarte polskiego rynku.

Liderem, z wynikiem 12,8 mln pasażerów, okazało się oczywiście warszawskie Lotnisko Chopina, a wśród portów regionalnych – Kraków z 5 mln ludzi. W sumie siedem z 15 portów ma wynik powyżej miliona pasażerów, a od tego pułapu można mówić o rentowności.

Najświeższe dane potwierdzają trend. Na przykład w styczniu i lutym br. na Lotnisku Chopina wzrost ruchu wyniósł prawie 29 proc. Polska wraz z regionem Europy Środkowo-Wschodniej rośnie w tempie dwa razy szybszym niż stara UE. Prezes ULC Piotr Samson przedstawił wczoraj prognozy, według których w 2030 r. będzie u nas ponad 60 mln pasażerów rocznie. Podobne dane podaje Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA).


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie