statystyki

Niedziela: Każda wydana złotówka to korzyść dla linii lotniczych [WYWIAD]

autor: Tomasz Żółciak08.02.2018, 07:43; Aktualizacja: 08.02.2018, 08:21
Jak sytuację oceniają przewoźnicy?

Jak sytuację oceniają przewoźnicy?źródło: ShutterStock

Mamy pewne opcje co do Modlina. Jedna z nich dotyczy budowy remote tower, czyli zdalnej wieży - mówi w wywiadzie dla DGP Janusz Niedziela, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP).

Barbara Dziuk, posłanka PiS, w interpelacji do ministra infrastruktury donosi o niepokojącej sytuacji w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i prosi resort o interwencję. Co pan na to?

Codziennie PAŻP obsługuje prawie 2,5 tys. samolotów w polskiej przestrzeni powietrznej. Na ich pokładach jest prawie 0,5 mln pasażerów. Jesteśmy jedną z największych agencji ruchu lotniczego w Europie, realizujemy ważne projekty w dziedzinie zarządzania ruchem lotniczym i zapewnienia bezpieczeństwa w polskiej przestrzeni powietrznej. Nasi pracownicy współpracują z wojskiem, policją, dziesiątkami krajowych i zagranicznych instytucji związanych z lotnictwem. To jest możliwe dzięki dobrej organizacji. I zostawmy tyle tytułem komentarza.

W 2017 r. PAŻP dysponowała olbrzymim budżetem inwestycyjnym w wysokości 230 mln zł. Jak spożytkowano te pieniądze?

W poprzednim roku osiągnęliśmy najwyższe obroty w historii, zbliżamy się już do miliarda złotych. Są to opłaty, które na naszą rzecz wnoszą przewoźnicy korzystający z polskiej przestrzeni powietrznej. Najwyższe w historii PAŻP są też wydatki inwestycyjne – jedna czwarta naszych przychodów przeznaczana jest na rozwój infrastruktury lotniczej. Właśnie uruchamiana jest operacyjnie nowa wieża kontroli w Krakowie. Przed terminem zakończyliśmy budowę wieży w Katowicach, będzie obsługiwać szybko rozwijający się port w Pyrzowicach. Wydajemy pieniądze na nowe systemy do zarządzania przestrzenią powietrzną, jesteśmy też na etapie budowy czterech radarów. Ponosimy duże wydatki, które są uzasadnione i popierane przez naszych klientów, czyli linie lotnicze. W zeszłym roku przystąpiliśmy do sojuszu iTEC, w którym budujemy nowoczesny system zarządzania operacjami lotniczymi w znacznej części Europy. Robimy to razem z najbardziej rozwiniętymi technicznie i największymi agencjami lotniczymi w Europie. Tak samo podchodzimy do sprawy rozwoju i szkolenia kadry, obecnie mamy ponad 550 kontrolerów ruchu lotniczego, prowadzimy cykliczne nabory, aby zwiększyć ich liczbę. Do 2019 r. powinniśmy mieć ok. 620 kontrolerów.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie