statystyki

Niedziela: Każda wydana złotówka to korzyść dla linii lotniczych [WYWIAD]

autor: Tomasz Żółciak08.02.2018, 07:43; Aktualizacja: 08.02.2018, 08:21
Jak sytuację oceniają przewoźnicy?

Jak sytuację oceniają przewoźnicy?źródło: ShutterStock

Mamy pewne opcje co do Modlina. Jedna z nich dotyczy budowy remote tower, czyli zdalnej wieży - mówi w wywiadzie dla DGP Janusz Niedziela, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP).

Barbara Dziuk, posłanka PiS, w interpelacji do ministra infrastruktury donosi o niepokojącej sytuacji w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i prosi resort o interwencję. Co pan na to?

Codziennie PAŻP obsługuje prawie 2,5 tys. samolotów w polskiej przestrzeni powietrznej. Na ich pokładach jest prawie 0,5 mln pasażerów. Jesteśmy jedną z największych agencji ruchu lotniczego w Europie, realizujemy ważne projekty w dziedzinie zarządzania ruchem lotniczym i zapewnienia bezpieczeństwa w polskiej przestrzeni powietrznej. Nasi pracownicy współpracują z wojskiem, policją, dziesiątkami krajowych i zagranicznych instytucji związanych z lotnictwem. To jest możliwe dzięki dobrej organizacji. I zostawmy tyle tytułem komentarza.

W 2017 r. PAŻP dysponowała olbrzymim budżetem inwestycyjnym w wysokości 230 mln zł. Jak spożytkowano te pieniądze?

W poprzednim roku osiągnęliśmy najwyższe obroty w historii, zbliżamy się już do miliarda złotych. Są to opłaty, które na naszą rzecz wnoszą przewoźnicy korzystający z polskiej przestrzeni powietrznej. Najwyższe w historii PAŻP są też wydatki inwestycyjne – jedna czwarta naszych przychodów przeznaczana jest na rozwój infrastruktury lotniczej. Właśnie uruchamiana jest operacyjnie nowa wieża kontroli w Krakowie. Przed terminem zakończyliśmy budowę wieży w Katowicach, będzie obsługiwać szybko rozwijający się port w Pyrzowicach. Wydajemy pieniądze na nowe systemy do zarządzania przestrzenią powietrzną, jesteśmy też na etapie budowy czterech radarów. Ponosimy duże wydatki, które są uzasadnione i popierane przez naszych klientów, czyli linie lotnicze. W zeszłym roku przystąpiliśmy do sojuszu iTEC, w którym budujemy nowoczesny system zarządzania operacjami lotniczymi w znacznej części Europy. Robimy to razem z najbardziej rozwiniętymi technicznie i największymi agencjami lotniczymi w Europie. Tak samo podchodzimy do sprawy rozwoju i szkolenia kadry, obecnie mamy ponad 550 kontrolerów ruchu lotniczego, prowadzimy cykliczne nabory, aby zwiększyć ich liczbę. Do 2019 r. powinniśmy mieć ok. 620 kontrolerów.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie