Do 30 maja 2015 r. serwisy administracji publicznej mają być dostępne dla wszystkich.
.
1
Multimedia sposobem na dostępność?
Jednym ze sposobów udostępnienia materiałów na stronie są pliki multimedialne. Dla osób niewidomych są to np. transkrypcje tekstowe obrazu, czy pliki wideo. Dla osób słabowidzących użyteczny jest lektor czytający napisy. Jednocześnie usprawnia to dostęp dla osób starszych, dyslektyków i osób niepełnosprawnych intelektualnie. Ważny dla osób mających problem ze wzrokiem jest także odpowiedni kontrast kolorów. Dla osób głuchych od urodzenia przydatne będzie tłumaczenie migowe, a dla osób, które straciły słuch napisy dla niesłyszących. Warto pamiętać, że np. z transkrypcji na Youtube korzystają już roboty wyszukiwarek, co ma wpływ na pozycjonowanie.
Źródło: Monika Szczygielska, Fundacja Widzialni, Materiał dostępny na licencji Creative Commons
(Uznanie Autorstwa 3.0 Polska)
ShutterStock
2
Grafiki dostępne dla osób niewidomych?
MAiC w swoich poradach zaleca także wykorzystanie opisów alternatywnych w obrazkach. Tekst z pola ALT oże zostać przeczytany przez aplikację, dzięki czemu niewidomy będzie wiedzieć co przedstawia grafika. Opisywanie infografik jest jeszcze istotniejsze - trzeba tam umieścić wszystkie informacje z wykresów i diagramów w sposób zwięzły i zrozumiały.
W przypadku napisów dla niesłyszących ważne jest przekazanie treści bez uproszczeń, czyli zawarcie np. ścieżki dialogowej i dźwięków z tła.
Podstawowe zasady tworzenia napisów:
1.Odpowiedni kontrast napisów do tła (czarne tło i jasny font)
2.Czytelna czcionka (bezszeryfowy font, zawsze ten sam)
3.Nie zasłaniamy innych elementów
4.Układ tekstu: 2 wiersze tekstu, wiersz do 40 znaków,
5.Wyświetlanie tekstu: min. 3 sek. na ekranie, synchronizacja z obrazem
6.Redakcja tekstu: zdania pojedyncze, jedna myśl w jednym zdaniu, nie rozbijamyzwiązków międzywyrazowych.
7.Zaznaczamy osoby mówiące (kolorem lub kapitalikami), uzupełniamy tekst o dźwięki tła (w nawiasach kwadratowych), w filmach wielojęzycznych zaznaczamy język wypowiedzi, a tekst piszemy po polsku
Źródło: Monika Szczygielska, Fundacja Widzialni, Materiał dostępny na licencji Creative Commons
(Uznanie Autorstwa 3.0 Polska)
ShutterStock
3
Tłumaczenia migowe
Polski Język Migowy jest ważną metodą porozumiewania się dla osób głuchych. Obok napisów dla niesłyszących stanowi istotny sposób poprawienia dostępności strony.
PJM jest językiem o własnej, odmiennej od polskiej, strukturze gramatycznej, ale jest językiem naturalnym dla głuchych w Polsce, a także pierwszym językiem dzieci, których oboje rodzice są głusi. Używa alfabetu manualnego francuskiego języka migowego.
Podstawowe zasady tłumaczenia migowego:
1. Biegła znajomość Polskiego Języka Migowego, przygotowanie do tłumaczeń audiowizualnych
2.Odpowiednie ujęcie (od pasa w górę, twarz, całe ręce i przestrzeń potrzebna do wykonywania znaków)
3.Właściwe oświetlenie postaci, zachowany kontrast dłoni i twarzy do tła
4.W materiałach wideo tłumacznie może być za mały -dobrą praktyką jest umieszczanie tłumacza w prawym dolnym rogu, w zależności od wielkości okna na wysokość 1/3–½ ekranu, tak by nie przysłaniał np. napisów oraz nie był przysłaniany przez inne elementy.
5. Kluczowe znaczenie ma synchronizacja tłumaczenia z obrazem
6. Ubiór tłumacza: schludne jednokolorowe, ubranie. Bez elementów rozpraszających: okulary, spinki, rozpuszczone włosy, guziki, broszki, wzory na ubraniu.
Źródło: Monika Szczygielska, Fundacja Widzialni, Materiał dostępny na licencji Creative Commons
(Uznanie Autorstwa 3.0 Polska)
ShutterStock
4 Do 30 maja urzędnicy mają czas, aby sprawić, żeby strony stanowiły nie bariery, lecz pomosty. "Zależy nam na wymianie doświadczeń w tym zakresie. Państwa obecność świadczy o tym, że wszyscy chcemy, aby narzędzia cyfrowe, które są wszystkim potrzebne, nie stały się barierą, ale pomostem" — mówił, rozpoczynając konferencję Włodzimierz Marciński z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Lider Cyfryzacji w Polsce. Według ubiegłorocznego badania MAiC ponad 73 proc. serwisów było trudno dostępnych, a w pełni dostępnych poniżej procenta.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję