Samorządy będą mogły uruchamiać programy sterylizacji zwierząt, które obejmą czworonogi mające właścicieli. Tak wynika z nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który przyjął Sejm.
Obecnie zdarza się, że wojewodowie kwestionują uchwały gmin, które decydują się na opłacanie zabiegów sterylizacji zwierząt należących do mieszkańców. Obowiązujące obecnie przepisy dopuszczają bowiem pokrywanie kosztów takiej procedury jedynie w przypadku czworonogów bezdomnych oraz przebywającym w schroniskach.
Zdaniem posłów opozycji ta nowelizacja jest potrzebna, ale rozwiązuje jedynie drobny problem. – Przede wszystkim brakuje przepisów o centralnym rejestrze właścicieli zwierząt domowych. Taki system pozwalałby na ich szybką identyfikację – wskazuje Ewa Lieder, poseł Nowoczesnej.
Podobnego zdania jest poseł PO Paweł Suski, który zapowiedział, że w ramach parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt przygotowywana jest kompleksowa nowelizacja przepisów o ochronie zwierząt. – Mam nadzieję, że ta nowela zyska ponadpartyjne poparcie – powiedział.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi już wyliczyło, że sam koszt stworzenia centralnego rejestru zwierząt domowych to ok. 5 mln zł, bez kosztów obsługi. Ustawa umożliwiająca samorządom sterylizację zwierząt posiadających właścicieli ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Etap legislacyjny
Nowelizacja przekazana do Senatu