Mieszkam w małym mieście i od pewnego czasu widzę błąkającego się psa. Zaniedbany, z zapadniętymi bokami, wygląda na głodnego i bezdomnego – pisze pani Lucyna. – Czasami, jeśli mam, coś mu rzucę, Jest nieufny, ale gdy odchodzę, zjada. Pytałam sąsiadów, ale nikomu pies się nie zgubił, wspomniałam też, że trzeba go oddać do schroniska, ale usłyszałam, że one już nie przyjmują bezpańskich zwierząt. Co mam zrobić – zastanawia się czytelniczka
Pies, który wygląda na bezdomnego, nie powinien się błąkać. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom należy do obowiązków urzędu gminy. I tam należy się zgłosić. Do kogo dokładnie – zależy od struktury urzędu. Może to być straż miejska lub konkretny dział, a jeśli nie wiemy kto, centrala telefoniczna urzędu powinna nami pokierować.
Obecnie wszystkie gminy powinny mieć podpisane umowy ze schroniskami (czy miejscami, które zajmą się bezdomnymi zwierzętami) z ich terenu. Zdarza się, że urzędnicy nie są zbyt chętni do współpracy. Nie można jednak dać sobie wmówić, że jeśli znaleźliśmy psa i mu pomagamy, zwłaszcza dokarmiamy go, to on jest już nasz. Natomiast pracownicy schroniska nie zajmują się odławianiem zwierząt. Reagują wyłącznie na zgłoszenie gminy (lub strażników miejskich), z którymi mają podpisane umowy.
Zatem na miejsce zgłoszenia powinna zostać wysłana osoba zajmująca się odławianiem zwierząt. Trzeba być przygotowanym ewentualnie na to, że służby zażyczą sobie udowodnienia, że nie jesteśmy właścicielem zwierzęcia (np. pies boi się nas i nie chce podejść). Jeśli znajdziemy bezdomne zwierzę poza miastem, musimy najpierw ustalić, do jakiej gminy należy teren, a następnie zgłosić się właśnie do tego urzędu o pomoc. Innym wyjściem jest odszukanie najbliższego schroniska, często na jego stronie podawane są gminy, z którymi ma ono podpisane umowy, często podawane są także kontakty do konkretnych gmin. Jeżeli zaś nie wiemy, gdzie się zgłosić – można zadzwonić do najbliższego schroniska i poprosić o wskazówki.
Po interwencji, w zależności od stanu zwierzęcia, powinno ono – za pośrednictwem policji czy innych służb – trafić do schroniska lub lecznicy.
Uwaga
Każdy pies trafiający do schroniska najpierw przechodzi 14-dniową kwarantannę. Jest obserwowany, czipowany, szczepiony oraz odrobaczany. W tym czasie poszukiwany jest jego właściciel. Po dwóch tygodniach pies zostaje skierowany do adopcji
Podstawa prawna
Art. 1 ust. 2 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U. z 2013 r. poz. 856). Art. 183–187 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2016 r. poz. 380).