W najbliższy poniedziałek (17 lutego) po raz drugi w administracji rządowej obchodzony będzie Dzień Służby Cywilnej. Po raz pierwszy na podstawie art. 23b ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 409) w tym dniu prezes Rady Ministrów przyzna Odznaki Honorowe za Zasługi dla Służby Cywilnej.

Prawo do złożenia wniosku o nagrodę mają m.in.: szef kancelarii premiera, członkowie Rady Ministrów, kierownicy centralnych organów administracji rządowej, wojewodowie i szefowa służby cywilnej. W kancelarii premiera wciąż trwa proces opiniowania wniosków o wyróżnienie. Ostateczną decyzję podejmuje szef rządu. W tym roku odznaczenie otrzyma kilkadziesiąt osób.

Celem przyznawania odznaczeń jest przede wszystkim docenienie członków korpusu służby cywilnej. Takie wyróżnienie można przyznać też m.in. naukowcom, którzy zajmują się administracją rządową. Można je otrzymać tylko raz.

– Z pewnością takie odznaczenie przyczyni się do promocji służby cywilnej. Premier, podejmując decyzje o wyróżnieniu, nie powinien zamykać się tylko na korpus urzędniczy – mówi prof. dr hab. Jolanta Itrich-Drabarek z Uniwersytetu Warszawskiego.

Według niej każda okazja jest dobra, aby przybliżać obywatelom rolę członków służby cywilnej i wykonywane przez nich zadania.

– Zależy mi na tym, żebyśmy wszyscy, w tym dyrektorzy generalni, kierownicy urzędów oraz poszczególni członkowie i członkinie korpusu, zadbali o pewne istotne kwestie. Wspólnie musimy budować silną markę służby cywilnej jako dobrego pracodawcy. Zależy mi na obecności idei służby cywilnej w publicznym dyskursie, na dotarciu do młodych czy na współpracy ze szkołami wyższymi. Współpracując w tym zakresie, będziemy mieli większe szanse zachęcić nowe osoby do pracy w administracji – mówi DGP Anita Noskowska-Piątkowska, szefowa służby cywilnej. – Chcę również dać sygnał, że już teraz musimy nabyć kompetencje, które w przyszłości okażą się niezbędne, żebyśmy mogli rzetelnie realizować nasze zadania – podkreśla. Wyjaśnia, że oprócz prac nad ustawowym planem szkoleń centralnych na ten rok zainicjowała również programy rozwojowe, takie jak mentoring i dzielenie się wiedzą. Zamierza wzmocnić umiejętności kadry kierowniczej służby cywilnej, a w kontaktach z obywatelami postawić na prostą i efektywną komunikację.

Jeszcze w 2023 r. nieformalne święto służby cywilnej obchodzono 11 listopada. Przy tej okazji wypłacano w wielu urzędach nagrody.

– Nic nam nie wiadomo, aby przy okazji Dnia Służby Cywilnej nasi przełożeni planowali wypłatę nagród. Jedyna informacja, jaka do mnie dotarła, to zaproszenie na 17 lutego do kancelarii premiera na uroczystość z okazji święta służby cywilnej – potwierdza Robert Barabasz, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w łódzkim urzędzie wojewódzkim.

Wzór wniosku o nadanie odznaki, dyplomu potwierdzającego jej nadanie, a także sposób noszenia zostały określone w rozporządzeniu prezesa Rady Ministrów z 8 lipca 2024 r. w sprawie Odznaki Honorowej za Zasługi dla Służby Cywilnej (Dz.U. z 2024 r. poz. 1039). ©℗