Resort zdrowia ma pomysł, jak zaradzić deficytowi pielęgniarek opiekujących się uczniami. Przedstawiciele różnych zawodów medycznych, po ukończeniu odpowiedniego kursu, będą mogli podjąć pracę w szkole.
Tak wynika z założeń projektu nowelizacji ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami, które przygotowało Ministerstwo Zdrowia (MZ).
Resort uzasadnia, że podjęcie prac legislacyjnych nad nowymi regulacjami wynika przede wszystkim z konieczności wprowadzenia rozwiązań, które poprawią dostępność profilaktycznej opieki zdrowotnej w szkole.
„Obecnie, z uwagi na zbyt małą liczbę pielęgniarek oraz higienistek szkolnych, występują trudności z zapewnieniem takiej opieki. Jak wynika z danych przekazanych przez Instytut Matki i Dziecka, w roku szkolnym 2022/2023 była ona realizowana w 17,5 tys. szkół, co stanowiło 84,6 proc. wszystkich placówek w Polsce. Najniższy procent objęcia uczniów opieką pielęgniarki szkolnej był w szkołach specjalnych ‒ 50,4 proc. Ponadto średnia wieku pielęgniarek szkolnych jest obecnie wyższa (57 lat) niż ogólna średnia wieku pielęgniarek w kraju” – wylicza MZ.
Aby temu zaradzić, resort proponuje zmianę polegającą na uwzględnieniu innych osób wykonujących zawód medyczny, po odbyciu specjalnie opracowanego kursu kwalifikacyjnego w ramach kształcenia podyplomowego:
jako samodzielnie sprawujących w pełnym zakresie profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami (np. położna) albo
▪ jako wsparcie dla pielęgniarki albo higienistki szkolnej, np. w dniach lub godzinach, w których ta nie jest obecna w danej szkole (np. opiekun medyczny).
Resort chce też zwiększyć katalog kursów, których ukończenie umożliwi sprawowanie opieki nad uczniami. Możliwe także będzie dopuszczenie do pracy w szkole pielęgniarki w trakcie odbywania kursu albo specjalizacji.
„To również przyczyni się do zwiększenia liczby pielęgniarek szkolnych” – zapewnia resort.
MZ planuje uwzględnienie innych kwestii, które w okresie obowiązywania ustawy powodowały trudności w jej praktycznym stosowaniu albo wynikają z konieczności dostosowania do zmian, jakie zaszły w tym czasie. Tak więc zamierza odstąpić od określania górnej granicy wieku uczniów objętych opieką pielęgniarki albo higienistki szkolnej, gdyż może on różnić się w ostatniej klasie szkoły podstawowej. Chce też doprecyzować zasady prowadzenia dokumentacji medycznej uczniów. Ponadto mają zostać uszczegółowione przepisy dotyczące świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży.©℗
Podstawa prawna
Etap legislacyjny
Projekt w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów