statystyki

Zgoda na wycinkę drzew nie będzie potrzebna

autor: Urszula Mirowska-Łoskot12.07.2016, 07:14; Aktualizacja: 12.07.2016, 07:59
Zgodnie z obowiązującą ustawą każdy, kto zamierza wyciąć drzewo, musi złożyć w gminie wniosek o zezwolenie – inaczej grozi mu kara. Ale te przepisy budzą wiele kontrowersji

Zgodnie z obowiązującą ustawą każdy, kto zamierza wyciąć drzewo, musi złożyć w gminie wniosek o zezwolenie – inaczej grozi mu kara. Ale te przepisy budzą wiele kontrowersjiźródło: ShutterStock

Samorządowcy prędzej zrezygnują z obowiązku występowania o zezwolenie na wycinkę drzew, niż ustalą nowe zasady – uważają eksperci. To będzie im się bardziej opłacać.

Gminni urzędnicy są zaskoczeni propozycją resortu środowiska, zgodnie z którą to radni będą decydować o tym, czy właściciele nieruchomości w ogóle będą musieli występować o zezwolenie na wycinkę drzew. Jeśli podejmą decyzję o utrzymaniu pozwoleń, ustalą też wysokość opłat za wyrąb oraz kar w przypadku, gdy zostanie on przeprowadzony nielegalnie. Taką możliwość zakłada projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, przekazany do konsultacji przez Ministerstwo Środowiska.

– Proponowane zmiany wymagają analizy, ale wygląda na to, że to jest rewolucja – ocenia Sławomir Jończyk, kierownik referatu przyrody i utrzymania zieleni w Wydziale Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy. – Gminy będą mogły rezygnować np. z wydawania zezwoleń na wycięcie drzew albo wprowadzać daleko idące odstępstwa. To może być bardzo niekorzystne dla ochrony zadrzewień – ostrzega.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

 • sa(2016-07-12 12:21) Zgłoś naruszenie 345

  Chaszcze samosiejki wyrosną na działce właściciela, nie zdąży wyciąć wcześniej ,to ma później uruchamiać całą machinę biurokracji- przyjazdy,inspektorów,czas ,koszty dla UG -RP bez sensu. Przecież nikt rozsądny bez potrzeby, nie wycina ładnych dobrych drzew na działce. Dobry kierunek myślenia ,zmniejszy też koszty biurokracji UG.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • WIOCHA(2016-07-12 12:42) Zgłoś naruszenie 265

  Bo cóż nam z takiej demokracji, że możemy wybierać sobie tych wszystkich radnych i prezydentów, skoro bez ich pozwolenia nie wolno nam wyciąć drzewa posadzonego przez nas na własnej posesji?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Obserwator(2016-07-12 10:24) Zgłoś naruszenie 206

  Królowi Europy nie wystarczyło 8 lat na tak "rewolucyjną" zmianę.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • abcd(2016-07-12 17:03) Zgłoś naruszenie 154

  Zamiast podziękować właścicielowi działki (lub wiejskiego podwórka), że jego dziad posadził to drzewo, które 100 lat produkowało tlen i wyrazić całkowite zrozumienie, że po 100 latach to przecież trzeba coś zmieć, to ci co nie sadzili, nie dbali, nie podlewali i nic im do tego co mój dziad uczynił, nagle uzurpują sobie prawo do decydowania, czy wnukowi WOLNO to drzewo ściąć czy też nie.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-07-12 10:04) Zgłoś naruszenie 128

  Ewentualną ( wymuszoną ) , rezygnację z okradania obywateli "na wycięcie krzaka" mafia nazywa rewolucją !!! Przy likwidacji "samochodu w kartkę" - to się dopiero będzie działo ... W każdym razie , tej rewolucyjnej roboty - w tym tempie , Prezes i s-ka , ksywka Mniejsze Zło , mają jeszcze na jakieś tysiąc lat .

  Odpowiedz
 • chory rzad(2016-07-13 08:24) Zgłoś naruszenie 83

  najpierw wprowadzają durne przepisy a później robią nowelizację, chyba tylko p oto aby coś robić bo nic konkretnego nie umieją. Moja działka i ********* się od moich drzew, wycinać będę wtedy kiedy zajdzie potrzeba. Za komuny to byliśmy rozpieszczani a nie tak zniewoleni.

  Odpowiedz
 • dfal 13.07.2016(2016-07-13 11:26) Zgłoś naruszenie 710

  Cóż, niszczmy dalej Polskę, mówiąc ogólnie to jeszcze tylko drzewa zostały do zniszczenia, przemysł wycięto, tak samo i rolnictwo, więc pora na drzewa, a później nastanie "dobrobyt".

  Odpowiedz
 • Pan Murzyński - Filipiński(2016-07-13 01:24) Zgłoś naruszenie 73

  Zgodnie z zasadą "raz zdobytej władzy nigdy nie oddamy" nie sądzę aby ktokolwiek zrzekł się możliwości decydowania o losie moich drzew. Wiem, że system jest nawet doskonalony, ponieważ chcąc, nie chcąc jestem osobiście wraz z moimi drzewami mu podporządkowany. Obecnie pozwolenia na wycinkę są czasowe, to znaczy, że trzeba zobowiązać się do kiedy drzewo zostanie ścięte, po tym terminie trzeba występować o nowe. Jest też haczyk, nie daj boże aby na drzewie urzędnik dostrzegł coś co mogło być kiedyś ptasim gniazdem. Podpadamy z automatu pod Ministerstwo Ochrony Środowiska, trzeba pisać o wyłączenie naszego drzewa z czegoś tam (podejrzewam, że od dawna jest realizowany cichcem na prywatnych drzewach jakiś rządowy program gniazdo+ )

  Odpowiedz
 • wewe(2016-07-13 10:37) Zgłoś naruszenie 55

  do Światowid(2016-07-12 21:06)- ********* jak potłuczony, za socjalizmu każdy na swoim wycinał bez pozwolenia, nei wiesz to nie wypisuj głupot, to teraz w wolnym kraju jesteśmy zniewoleni, chory krząd

  Odpowiedz
 • cd(2016-07-18 11:30) Zgłoś naruszenie 51

  Wprowadzili rabunkową gospodarkę w lasach no to pozorują wielką ochronę przyrody na przydomowych działkach na których ludzie sadzą kilkakrotnie drzewa i krzewy wymieniając ich gatunki a także wycinając dla bezpieczeństwa. Ile domów zniszczonych przez powalone stare drzewa za ich odbudowę powinien płacić resort ochrony środowiska.

  Odpowiedz
 • Światowid(2016-07-12 21:06) Zgłoś naruszenie 412

  Jedną z najważniejszych zdobyczy socjalizmu było zezwolenie na wycięcie swojego drzewa na swoim podwórku - coś co nieznane jest w cywilizowanych krajach - i ot przyszedł PiS i koniec będzie z ochroną świętych gajów...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane