statystyki

Opłata targowa: Za konia na targu płaci się raz i tylko odpowiedniej osobie

autor: Jakub Pawłowski12.05.2016, 07:28; Aktualizacja: 12.05.2016, 09:42
Opłata targowa jest od sprzedaży na targowiskach, a nie od wprowadzenia na jego teren krowy, konia czy owcy

Opłata targowa jest od sprzedaży na targowiskach, a nie od wprowadzenia na jego teren krowy, konia czy owcyźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Tomasz Gzell

Gmina nie może naliczać dodatkowej opłaty za zajęcie terenu targowiska przez samochód lub wprowadzone zwierzę, bo prowadzi to do podwójnego opodatkowania – uznał NSA.

Chodziło o uchwałę rady gminy w sprawie ustalenia wysokości opłaty targowej. Spór dotyczył w szczególności dwóch z czterech jej paragrafów. Jeden nakładał dodatkową opłatę na każdego, kto wprowadzał zwierzę na teren targowiska lub wjeżdżał na nie autem. Drugi określał, kto ma te pieniądze przyjmować. Zgodnie z uchwałą uprawnione do tego miały być osoby prowadzące targowisko i ich współpracownicy.

Prokurator rejonowy uznał, że oba te zapisy naruszają prawo. Przekonywał, że jeżeli gmina, wyznaczając inkasentów, musi podać ich dane osobowe, bo taki wymóg stawia art. 19 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 528 ze zm.). Podniósł również, że nie można żądać dodatkowej opłaty za samo wprowadzenie konia, kozy lub owcy, bo opłatę targową uiszcza się wyłącznie za sprzedaż, a nie sam fakt wejścia na targowisko. Na potwierdzenie przywołał treść art. 15 ust. 1, z którego wynika, że opłatę targową pobiera się od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej dokonujących sprzedaży na targowiskach.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane