Prawie 1,2 tys. osób nie otrzymało świadczenia dla sołtysa. Powód odmowy? Pełniły tę funkcję krócej niż przez osiem lat. Niektórym zabrakło zaledwie kilku dni. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) zapowiada analizę kryteriów uprawniających do przyznania dodatku.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z 26 maja 2023 r. o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1073 ze zm.) 300 zł dodatku przysługuje osobie, która spełnia łącznie następujące warunki: osiągnęła wiek emerytalny oraz sprawowała tę funkcję przez co najmniej dwie kadencje, nie mniej jednak niż przez osiem lat. I tu pojawia się problem.

„Niestety ustawodawca nie przewidział, że kadencja pełnienia funkcji sołtysa nie zawsze pokrywa się z czteroletnim okresem. W obecnej sytuacji dochodzi do przypadków odmowy przyznania dodatku, mimo że sołtys pełnił co do zasady funkcję przez dwie pełne kadencje – jego kadencja nie została formalnie skrócona, nie zarządzono przedterminowych wyborów, jednak wybory wynikające z kalendarza wyborczego zostały wyznaczone na kilka dni przed upływem pełnych czterech lat od poprzednich. W powiecie kamiennogórskim są dwa przypadki, o których mi wiadomo. W jednym do uzyskania świadczenia brakuje pięciu, a w drugim sześciu dni” – sygnalizuje Bartosz Romowicz, poseł Polska 2050-Trzecia Droga, w interpelacji skierowanej do MRiRW. W jego ocenie w takiej sytuacji należałoby przyjąć, że sołtys swoje stanowisko piastował przez cztery lata, bo na tyle został wybrany. Romowicz wskazuje, że świadczenie powinny dostać osoby, które udokumentują, że pełniły funkcję sołtysa przez dwie pełne kadencje i że kadencja zgodnie ze statutem sołectwa trwała cztery lata bez względu na termin wyborów, ponieważ w dniu wyborów na sołtysa kandydat wyrażał zgodę na kandydowanie na czteroletnią kadencję. Poseł podkreśla, że gminy w sposób nieuprawniony zarządzały wybory na nową kadencję o kilka dni wcześniej.

„Sytuacja, w której odmawia się sołtysom prawa do dodatku z uwagi na zarządzenie przez gminę wyborów na nową kadencję o kilka dni wcześniej, nie daje się pogodzić z zasadą sprawiedliwości i równego traktowania. Taki zapis jest bowiem krzywdzący i świadczy o nierównym traktowaniu osób, które niejednokrotnie z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem realizowały obowiązki sołtysów i działały na rzecz lokalnych społeczności, nie otrzymując w zamian adekwatnego wynagrodzenia” – uważa Bartosz Romowicz.

Resort rolnictwa dostrzega problem

– Do resortu również wpływają sygnały od osób, które nie spełniają wszystkich warunków określonych w ustawie, dlatego poddajemy analizie wskazane przepisy prawa oraz postulaty wpływające w tym zakresie w kontekście ich ewentualnej modyfikacji, tak aby w możliwie najwyższym stopniu służyły obywatelom i korzystnie wpływały na poprawę ich sytuacji społeczno-gospodarczej – zapowiada Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, w odpowiedzi na interpelację.

Resort podaje też, że do jednostek organizacyjnych KRUS wpłynęły 34 373 wnioski o takie świadczenie, a 31 454 osoby uzyskały do niego prawo. Z powodu pełnienia funkcji sołtysa przez okres krótszy niż pełne osiem lat odmówiono przyznania świadczenia 1 185 osobom. ©℗