statystyki

Niejasne uprawnienie gmin w sprawie odpadów

autor: Urszula Mirowska-Łoskot23.03.2016, 07:23; Aktualizacja: 23.03.2016, 08:42
karton, śmieci, kartony, odpady

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wskazuje jedynie ogólnie, co ma być przedmiotem deklaracji, ale takie uprawnienie pozwalało też na zbieranie danych potrzebnych do wystawienia tytułu wykonawczegoźródło: ShutterStock

Rada gminy nie może wymagać, aby właściciele nieruchomości, składając deklarację śmieciową, oświadczali, że są świadomi odpowiedzialności karnej za podanie nieprawdziwych danych. Może natomiast oczekiwać udzielenia informacji potrzebnych do wystawienia tytułu egzekucyjnego.

Ma też prawo ustalić stawki opłat za wywóz śmieci dla nieruchomości niezamieszkałych. Tak wynika z najnowszego orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Wczoraj NSA zajmował się trzema skargami w sprawie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jedna z nich dotyczyła uwag prokuratora do wzoru deklaracji o wysokości opłat za śmieci, w którym zawarte było sformułowanie „Oświadczam, że jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za podanie danych niezgodnych ze stanem faktycznym”.

W ocenie skarżącego art. 6n ust. 1 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 250) nie daje możliwości nakładania przez radę obowiązku potwierdzenia danych pod groźbą odpowiedzialności karnej. Domagał się więc stwierdzenia nieważności uchwały we wskazanym zakresie. WSA nie przychylił się do tego wniosku. W jego ocenie tego typu oświadczenie ma bowiem charakter informacyjny i ma na celu zwrócenie uwagi na to, że deklaracja musi być wypełniona starannie.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane