statystyki

Nowocześni radni preferują wirtualne kontakty

autor: Piotr Pieńkosz02.03.2016, 09:35; Aktualizacja: 02.03.2016, 11:33
internet, komputer, sieć, IT

internet, komputer, sieć, ITźródło: ShutterStock

Samorządowcy mają ustawowy obowiązek utrzymywania więzi z mieszkańcami. Coraz chętniej wykorzystują do tego internet. W ten sposób konsekwentnie budują relacje z wyborcami

Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1515 ze zm.) radny jest zobowiązany kierować się dobrem wspólnoty samorządowej. Co prawda, nie jest związany instrukcjami wyborców, ale ma za zadanie utrzymywać stałą więź z mieszkańcami i ich organizacjami. Dzięki temu może choćby zbierać kierowane przez lokalne środowiska postulaty.

Z komentarzy doktryny wynika, że minimum, które musi zapewnić radny, realizując wspomniany obowiązek, jest wyznaczanie regularnych terminów otwartych spotkań z mieszkańcami. W polskich samorządach obserwujemy jednak tendencję, że coraz więcej radnych wychodzi poza wspomniane podstawy. Pomocny okazuje się internet.

Długofalowe relacje

Chodzi o regularne utrzymywanie kontaktów z wykorzystaniem sieci. Jedną z metod jest wysyłanie do mieszkańców za pośrednictwem poczty elektronicznej newsletterów, w których radni informują o działaniach podjętych na rzecz lokalnej społeczności (patrz opinia eksperta). Tą samą drogą radni przyjmują postulaty mieszkańców. Taki kierunek komunikacji w ocenie ekspertów jest niejako znakiem naszych czasów i odpowiedzią na rosnące wykorzystanie technologii informatycznych.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane