Co zrobić, gdy plan miejscowy pokrzyżuje szyki przedsiębiorcy

autor: Maciej Nowak04.03.2016, 07:00
Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może wywoływać różne skutki.

Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może wywoływać różne skutki.źródło: ShutterStock

Jeśli możliwości inwestycyjne zostały ograniczone, właściciel firmy ma prawo dochodzić od gminy wykupu nieruchomości lub odszkodowania. Musi przy tym pamiętać o krótszych terminach przedawnienia roszczeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Przedsiębiorca, który na skutek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stracił możliwość wykorzystania nieruchomości na cele gospodarcze lub możliwości te zostały w znacznym stopniu ograniczone, może dochodzić roszczeń od gminy. Z kolei w sytuacji gdy na skutek uchwalenia lub zmiany planu dojdzie do podwyższenia wartości nieruchomości – gmina może żądać od jej właściciela opłaty planistycznej, o ile zdecyduje się ją zbyć przed upływem określonego czasu.

Podwyższenie lub obniżenie

Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może wywoływać różne skutki, m.in. te związane z ograniczeniem możliwości wykorzystania konkretnych nieruchomości na cele gospodarcze. Zupełny lub nawet częściowy zakaz zabudowy zawarty w planie może bowiem mocno komplikować sytuację inwestorów.

W praktyce zdarza się, że przedsiębiorca dysponuje nieruchomością, którą za kilka miesięcy zamierza zabudować gospodarczo, ale wcześniej okazuje się, iż nieruchomość została objęta nowym planem miejscowym, który uniemożliwia dokonanie wymarzonej zabudowy. W tym wypadku utrudniona będzie również sprzedaż nieruchomości. Grunt z ograniczeniami zabudowy można będzie bowiem sprzedać za zdecydowanie niższą cenę niż grunt bez takich ograniczeń.

Plan miejscowy może doprowadzić również do podwyższenia wartości nieruchomości. Może się np. zdarzyć, że przed uchwaleniem planu na podstawie decyzji o warunkach zabudowy w danym miejscu nie można było wybudować większego obiektu pod działalność gospodarczą (chociażby z tego względu, że jest tam dzielnica mieszkaniowa), ale po wejściu w życie plan miejscowy będzie już zezwalał na realizację takiej inwestycji.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • prawnik(2016-03-04 14:13) Zgłoś naruszenie 00

    Przede wszystkim przedsiębiorca winien się zastanowić, czy zamiast odszkodowania nie będzie mu się bardziej opłacało doprowadzić do unieważnienia planu w sądzie administracyjnym. Nie ma dobrych planów, są tylko źle sprawdzone.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane