statystyki

Ochronę przed hałasem trzeba uwzględnić w planie precyzyjnie

10.02.2016, 08:38; Aktualizacja: 10.02.2016, 09:41
budowa, dom, nieruchomości

Zawarta w uchwale definicja nieprzekraczalnej linii zabudowy nie może ustanawiać katalogu otwartegoźródło: ShutterStock

TEZA: Badając zasadność wprowadzenia ochrony akustycznej rada gminy powinna przeanalizować przeznaczenie każdego terenu wyodrębnionego w planie miejscowym. I wprowadzić tę ochronę wszędzie tam, gdzie wynika to z prawa ochrony środowiska. Nie można uzależniać decyzji o takiej ochronie od tego, czy jest ona konieczna dla „przeważającego rodzaju terenu”, bo stanowi to naruszenie przepisów.

WYROK WOJEWÓDZKIEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO WE WROCŁAWIU z 14 stycznia 2016 r. Sygn. akt II SA/Wr 738/15

STAN FAKTYCZNY

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu rozpatrywał skargę wojewody dolnośląskiego na uchwałę rady miejskiej w T. w sprawie planu miejscowego jednej ze wsi.

Wojewoda wnioskował o stwierdzenie nieważności uchwały w zakresie, w jakim dotyczyła terenów zabudowy jednorodzinnej, które zgodnie z ustawą z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1232 ze zm.; dalej: p.o.ś.) powinny zostać objęte ochroną przed hałasem, a nie zostały. Wojewoda argumentował przy tym, że rada, wprowadzając do planu miejscowego postanowienia dotyczące ochrony akustycznej, powinna się odnieść do przeznaczenia podstawowego każdego odrębnego terenu oznaczonego odrębnym symbolem na rysunku planu. Ponadto wojewoda zakwestionował ustaloną w uchwale definicję nieprzekraczalnej linii zabudowy, zarzucając, że nie wynika z niej w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, jakie elementy jej nie podlegają.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane