Gmina, ustalając stawki podatku od nieruchomości na 2016 r., musi wyznaczyć je też dla niezabudowanych gruntów objętych obszarem rewitalizacji. Tak wynika z opinii Ministerstwa Finansów.
Gmina, ustalając stawki podatku od nieruchomości na 2016 r., musi wyznaczyć je też dla niezabudowanych gruntów objętych obszarem rewitalizacji. Tak wynika z opinii Ministerstwa Finansów.
Wątpliwość powstała w związku z nowelizacją ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.), jaką od 1 stycznia 2016 r. wprowadzi ustawa o rewitalizacji (Dz.U. z 2015 r. poz. 1777). Chodzi o ustanowienie zupełnie nowej stawki podatku od nieruchomości dla gruntów położonych na terenach objętych rewitalizacją, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo mieszaną, jeżeli w ciągu 4 lat od dnia wejścia w życie tego planu nie zakończono budowy. Przy czym jej maksymalna wysokość została ustalona przez ministra finansów na poziomie 3 zł za mkw. Właściciele nieruchomości niezabudowanych, które nie będą położone na terenie przeznaczonym do odnowy, zapłacą maksymalnie 0,47 zł za mkw.
Samorządowcy zastanawiali się, czy specjalną stawkę muszą uchwalić także jednostki, które na swoim terenie nie wyznaczą obszarów rewitalizacji. Okazuje się, że tak, bo jak tłumaczy resort, z nowo dodanego przepisu (art. 5 pkt 1d ustawy o podatkach i opłatach lokalnych) wynika, że wyznaczenie nowej stawki jest obowiązkiem każdej jednostki.
– Użyty w przepisie zwrot „określa” jednoznacznie wskazuje, że ustalenie stawek podatku wymienionych w tym artykule jest ustawowym obowiązkiem rady gminy, od którego nie może się ona uchylać – twierdzi resort.
Pismo dyrektora departamentu podatków lokalnych z 16 listopada 2015 r. Znak: PL-LS.834.116.2015
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama