statystyki

Drzewo ozdobne usuniemy tylko za zgodą gminy

autor: Małgorzata Raczkowska31.07.2015, 17:00
wycinka drzew-piła łańcuchowa

Drzewo ozdobne usuniemy tylko za zgodą gminyźródło: ShutterStock

Przed moim domem rośnie bardzo stary orzech włoski. Nie wiemy, ile ma lat, podejrzewamy, że z 200. W obwodzie ma ponad trzy metry, wysoki jest na 20 – pisze pani Anna. – Stare drzewo trzyma się dzielnie, choć już jest nieco spróchniałe w środku. Zastanawiam się, czy warto zgłosić je konserwatorowi przyrody. Czy byłby zainteresowany objęciem go ochroną? A jeśli uznamy, że drzewo zagraża naszemu bezpieczeństwu, czy będziemy mogli je wyciąć bez zgody, jak drzewo owocowe? Czy musimy mieć pozwolenie – zastanawia się czytelniczka

Generalną zasadą jest, że w Polsce nie wolno wycinać drzew samowolnie, nawet tych rosnących na własnym terenie, posadzonych samodzielnie albo lata temu przez przodków. Wycięcie drzewa musi zostać poprzedzone zezwoleniem wydanym przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jeśli jednak nieruchomość, na której rosną drzewa przeznaczone do wycięcia, jest wpisana do rejestru zabytków, zezwolenie musi wydać wojewódzki konserwator w tej dziedzinie.

Aby uzyskać zezwolenie, trzeba złożyć wniosek zawierający dane personalne użytkownika nieruchomości, określenie tytułu prawnego władania nią, nazwę gatunku drzewa, obwód jego pnia mierzony na wysokości 130 cm, informacje o przeznaczeniu terenu, na którym rośnie drzewo, plan sytuacyjny (rysunek) pokazujący jego usytuowanie w stosunku do granic nieruchomości i budynków istniejących lub planowanych na tej nieruchomości. Warto przy tym pamiętać, że jeśli pień drzewa rozdwaja się poniżej wysokości 130 cm od gruntu, to każdy traktuje się, jak odrębne drzewo.

Nie trzeba uzyskiwać zezwolenia na wycięcie drzew rosnących w lasach, drzew owocowych (z wyjątkiem rosnących na nieruchomościach wpisanych do rejestru zabytków) na plantacjach drzew, drzew młodszych niż 10 lat.

Wycięcie drzew na własnej posesji zwolnione jest z opłat, o ile nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i uzyska się wspomniane pozwolenie. Ale uwaga! Kara za wycięcie drzewa bez pozwolenia jest dotkliwa.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • czytelnik(2015-08-01 09:52) Zgłoś naruszenie 00

  drzewo ozdobne to pojęcie subiektywne, czy jest przepis który określa, które drzewo jest ozdobne, drzewo rosnące na mojej posesji wg mnie nie jest ozdobne, wręcz przeszkadza, ale urzędniczka orzekła, że nie mogę wyciąć, a już korzenie wybrzuszają podejście pod dom

  Odpowiedz
 • dziadek(2015-08-01 13:20) Zgłoś naruszenie 00

  i nie dziwi powiedzenie, że gwałtownie wzrasta produkcja papieru toalertowego 4-ro warstwowego. Zapytacie dlaczego? ano proste: bo przy takiej biurokracji byle g..no musi mieć 4-y kope

  Odpowiedz
 • ja(2015-08-02 21:22) Zgłoś naruszenie 00

  Jestem Panem na własnej ziemi. Wara innym do tego.
  Dbam o swoje drzewa, gdyż jest to moje bogactwo. Jeżeli będę musiał coś wyciąć, to z bólem serca, ale wara wszelkiej maści urzędasom do tego. Wejście na mój teren to spotkanie z moim psem = śmierć.
  Dba o swoją rodzinę, czyli wszystkich domowników, a my dbamy o niego. Jest to najlepszy przyjaciel i współdomownik.

  Odpowiedz
 • Pogromca Styropianowych Bałwanów(2015-08-01 20:21) Zgłoś naruszenie 00

  Lipa - od 30 lat sukcesywnie jaśnie panicz żydoukrainiec wycina zabytkowy park dworski ( kupiony dwór wcześniej doprowadził do ruiny - bo pański-polski) w Sędzicach, wyciął już ze 300 dorodnych drzew w tym 3 pomniki przyrody i co zapłacił jakąś karę - nie.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-07-31 18:13) Zgłoś naruszenie 00

  Mafia POnad wszystko .
  Donnerwetter .

  Odpowiedz
 • jesień(2015-07-31 19:59) Zgłoś naruszenie 00

  Terror urzędniczy w czystej postaci.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane