Jego wprowadzenie przewiduje nowelizacja ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 594 ze zm.), do której Senat przyjął kilka poprawek. Zasadniczym celem nowych regulacji jest usunięcie barier prawnych utrudniających łączenie samorządów i umożliwienie tworzenia związków powiatowo-gminnych.
Samorządom będzie też łatwiej z sobą współpracować. Gminy będą mogły m.in. organizować wspólną obsługę administracyjną i finansową w tzw. centrach usług. Ponadto nowelizacja zmienia kilka innych ustaw. Wśród nich są regulacje dotyczące pomocy społecznej. Gminy będą mogły łączyć jej różne jednostki organizacyjne w jedną placówkę.
Na podobnej zasadzie będą mogły być łączone instytucje działające w systemie wspierania rodziny i pieczy zastępczej. Nowelizacja wprowadza również zmiany do ustawy o ochronie przyrody. Zmniejszają one sankcje za wycinkę drzew bez zezwolenia. O połowę niższą karę będą mogły zapłacić te osoby, które nie są w stanie jej uiścić w pełnej wysokości bez znacznego uszczerbku dla finansów rodzinnych. Tak się stanie, jeżeli dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku (1750 zł). Zmniejszona o połowę kara zostanie także wymierzona w przypadku usunięcia drzewa lub krzewu obumarłego albo nierokującego szansy na przeżycie. Samorząd nie nałoży kary, jeśli wyrąb rośliny będzie uzasadniony stanem wyższej konieczności.
Etap legislacyjny
Po poprawkach Senatu nowelizacja wraca do Sejmu
Komentarze (12)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeW moim kraju, na własnym PRYWATNYM podwórku czuję się jak niewolnik. Niby to jest moje a nic mi nie wolno. Wolno mi natomiast tylko płacić, płacić, płacić aż do upadłego!!! A im mało i mało i mało... SZOK i skandal!
Kiedy to się wreszcie skończy?
Z niecierpliwoscią czekam na wybory, by oddać głos nawet na Zulu Gulę, byle tylko nie na PO czy PSL. Alternatywą jest ucieczka z tego kraju. Tu już nie da się żyć. Tu już nie mam na to sił. Zabieram wszystko i wszystkich i wyjeżdżam stąd gdzie pieprz rośnie... A tu niech zostaną sami politycy i niech sami NA SIEBIE nakładają same kary. Zobaczymy, jak długo wytrzymają...
I kooooniec!
Natomiast w przypadku usunięcia drzewa lub krzewu obumarłego albo nierokującego szansy na przeżycie nie powinno być ŻADNYCH warunków!!!
Dopiero wtedy byłyby to zdrowe zasady. Bo teraz, to jest tylko skok na kasę... Na ogromną kasę, bo ceny są z kosmosu!!! Z dalekiego kosmosu. Az szok i skandal!
Czy w naszym kraju potrafią tylko karać???
Brakuje nowego Wilczka ktory by caly ten bajzel wyrzucil do kosza...
Na ratunek dla regionu! Świętokrzyska gospodarka leży na dnie
Jak to się ma do prawa własności skoro nawet jak ktoś jest właścicielem,kupił drzewko,potem je posadził na własnej działce a na wycięcie potrzebuje zezwolenie.
Czy rządzący nie widzą tego,że takie restrykcje przynoszą odwrotny efekt bo ludzie boją się teraz cokolwiek posadzić z ozdobnych drzew i krzewów żeby w przyszłości nie mieć problemów jak zmieni się im koncepcja na ogród.
Gdyby nie te głupie przepisy to sprzedaż drzew i krzewów ozdobnych byłaby o wiele wyższa
Kiedyś pokazali taką staruszkę po 80-tce która dostała 80 tyś kary,bo ją sąsiad podkablował ,przecież to jest koniec człowieka nic tylko strzelić sobie w łeb albo się powiesić.
Właścicielami jesteśmy tylko na papierze do płacenia podatków bo praw człowiek nie ma żadnych.
skoro bez ich pozwolenia nie wolno nam wyciąć drzewa posadzonego
przez nas na własnej posesji?
Nie zgadzamy się na "zezwolenia" !
Nie zgadzamy się na "specjalnych pełnomocników" .
Dociera do rządowych baranów i sejmowych jełopów ?