Przedmiotem działalności naszej jednostki jest świadczenie usług polegających na utrzymaniu czystości i utrzymaniu zieleni we właściwym stanie, na terenach będących własnością jednostki samorządu terytorialnego. Z uwagi na wolne moce produkcyjne jednostka chciałaby wykonywać wskazane powyżej usługi w sposób odpłatny, na rzecz osób prywatnych czy firm, które byłyby nimi zainteresowane. Moje pytanie brzmi, czy w świetle obowiązujących przepisów istnieje taka możliwość.
Jednostki budżetowe powołane przez organy je tworzące do realizacji w ich imieniu i na ich rzecz zadań publicznych mogą realizować wyłącznie zadania, dla realizacji których zostały powołane zgodnie z przedmiotem działalności określonym w statucie.
Jednostkami budżetowymi są jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych, nieposiadające osobowości prawnej, powoływane w celu realizacji zadań na rzecz administracji rządowej oraz zadań na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiedniego budżetu.
Podstawą działalności jednostki budżetowej jest jej statut, który określa w szczególności jej nazwę, siedzibę i przedmiot działalności (art. 11 ust. 2 ustawy o finansach publicznych).
Precyzyjne określenie w statucie przedmiotu działalności jednostek budżetowych ma szczególne znaczenie z punktu widzenia zapewnienia prawidłowej gospodarki finansowej, której podstawą zgodnie z art. 11 ust. 3 ustawy o finansach publicznych jest plan dochodów i wydatków, zwany dalej „planem finansowym jednostki budżetowej”. Plan ten powinien określać wielkość środków zarówno od strony dochodów, jak i wydatków, w ścisłym powiązaniu z przedmiotem działalności jednostki, przy założeniu jego realizacji z zachowaniem zasad celowego i oszczędnego dokonywania wydatków oraz jawności, przejrzystości i terminowej realizacji zadań. Takie usytuowanie jednostki budżetowej w obszarze sektora finansów publicznych oznacza, że jednostka może realizować wyłącznie zadania, do realizacji których została powołana i które zostały określone w statucie jednostki.
Wydatkowanie środków publicznych na zadania nieleżące w zakresie jej działalności naruszałoby zasadę wydatkowania tych środków, określoną odpowiednio w art. 162 ustawy o finansach publicznych (dotyczącym państwowych jednostek budżetowych) i w art. 254 tej ustawy (dotyczącym samorządowych jednostek budżetowych).
Podstawa prawna
Art. 11; art. 162; art. 254 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.).