W przyszłym roku po raz pierwszy Dniem Służby Cywilnej nie będzie 11 listopada, a 17 lutego. Ustanowiona zostanie odznaka honorowa za zasługi dla służby cywilnej. Będzie ją nadawał premier – z własnej inicjatywy lub na wniosek m.in. ministrów i wojewodów. Takie m.in. rozwiązania znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1691), którym wczoraj zajmowała się Rada Ministrów, przygotowanym przez Dobrosława Dowiata-Urbańskiego, szefa służby cywilnej.

Projekt nakłada też na osobę pełniącą tę funkcję nowe zadanie – prowadzenie działalności promującej administrację rządową. Niestety kompetencje szefa służby cywilnej nadal pozostaną ograniczone i w praktyce mocno uzależnione od szefa kancelarii premiera.
Poza rozwiązaniami mającymi na celu zachęcenie młodych ludzi do wiązania swojej kariery z administracją rządową w nowelizacji są też takie, które mają sprawić, że łatwiej będzie można zgłosić się do konkursu. Projekt ma pozwolić na uruchomienie specjalnej platformy, na której nie tylko będą znajdować się ogłoszenia o wolnych stanowiskach (tak jak obecnie), lecz także będzie możliwość elektronicznego przystąpienia do naboru, wraz ze złożeniem niezbędnych dokumentów i oświadczeń. Obecnie osoba zainteresowana stanowiskiem w administracji musi przygotować stos papierów potwierdzających kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Po zmianach wszystko będzie można zrobić online. Uwierzytelnianie kandydatów w systemie teleinformatycznym wymagać będzie użycia profilu zaufanego, profilu osobistego albo innego środka identyfikacji elektronicznej. Rejestr będzie prowadził szef służby cywilnej.
Dobrosław Dowiat-Urbański chce w ten sposób przyciągnąć młodych ludzi do pracy w urzędzie, których obecnie często odstrasza zbiurokratyzowana forma. – Chcę, aby niezbędne dokumenty można było przesłać jednym kliknięciem. W tym celu budujemy nową platformę elektroniczną, która docelowo ma być wykorzystywana w całym procesie rekrutacyjnym – deklaruje szef służby cywilnej.
Poza tym znowelizowana ustawa ma zmienić zasady wyłaniania kandydatów do pracy w administracji. Planowane jest także uelastycznienie czasu pracy. Będzie np. możliwość zatrudnienia w weekendy albo przez część tygodnia.