Do 6 lutego można zgłaszać uwagi i propozycje dotyczące zmian przepisów regulujących działanie samorządów w Polsce. To pomysł zarówno Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, jak i prezydenta Bronisława Komorowskiego.
– Samorząd terytorialny to na pewno jeden z najważniejszych elementów publicznej władzy działającej dla obywateli. Odpowiada przecież za to, co dzieje się najbliżej ludzi – mówi prof. Jerzy Regulski, doradca Prezydenta RP, jeden z twórców reformy samorządowej.
Reklama

Reklama
Przyznaje, że po 25 latach od jej przeprowadzenia warto przejrzeć samorządowe prawo, popatrzyć, co się sprawdziło, a co należy zmienić. – Nic nie jest na stałe. Trzeba dostosowywać prawo do aktualnych potrzeb społeczeństwa – podkreśla prof. Regulski.
Dlatego Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji proponuje mieszkańcom analizę samorządu i udział w debacie na temat jego przyszłości. Uważa, że rok 2015 – zapowiedziany jako rok samorządności – jest dobrym momentem do przejrzenia prawa z tej dziedziny i oceny jego przydatności dla obywateli. A także do ewentualnej korekty samorządowych przepisów.
– Ostatnie lata pokazały, że samorząd terytorialny w Polsce potrzebuje nowego impulsu rozwojowego. 25 lat to dobry czas, aby dać samorządom więcej możliwości, dostosować ich potrzeby i oczekiwania wobec nich do dzisiejszych realiów społecznych i ekonomicznych. Stąd nasze konsultacje społeczne i pytanie wprost do ludzi – jak dziś powinien wyglądać samorząd? – wyjaśnia Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.
Refleksje na temat przepisów samorządowych i innowacyjne rozwiązania można zgłaszać na adres mejlowy MAiC: postulatysamorządowe@mac.gov.pl. Resort apeluje, by propozycje zmian w prawie składać na oddzielnych formularzach zgodnie z zasadą: jeden formularz – jedna ustawa.