Od gospodarstwa domowego czy od zużytej wody? Jak gminy ustalą stawki opłat za śmieci

autor: Monika Kuś06.03.2013, 12:11; Aktualizacja: 06.03.2013, 13:18
Segregowanie śmieci

Segregowanie śmieciźródło: ShutterStock

6 marca 2013 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Daje więcej swobody władzom lokalnym i uelastycznia politykę ustalania opłat za śmieci, ale przede wszystkim ma skłaniać mieszkańców do zbierania i recyklingu odpadów i ograniczyć powstawanie dzikich wysypisk śmieci. Jakie kryteria może przyjąć gmina podczas ustalania stawek opłat za śmieci?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • MB(2013-03-07 12:38) Zgłoś naruszenie 00

    Do Ja; Piszesz wierutne bzdury. A właśnie, tylko od ilości odpadów i tylko od ilości, a nie żadne tam od zużycia wody, od głowy, czy powierzchni mieszkalnej, od wielkości pojemnika - paranoja i patologia. Wiadome wszystkim, że dochody w rodzinach są nierówne. Zużycie wody nie świadczy o powstawaniu śmieci, czy statystycznie od głowy mieszkańca, czy powierzchni mieszkalnej. Gminy nie prowadzą recyklingu, a próbują zmusić do tego mieszkańców. Na śmieciach można zarobić niemałe pieniądze i to wiedzą burmistrzowie, a więc do roboty i nie kombinujcie bo wszyscy wiedza, jak puk okrada ludzi licząc opłaty od pojemnika. Pełny, nie pełny, jednakowa opłata. Jest to złodziejstwo.

    Odpowiedz
  • JA(2013-03-07 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    Nonsensem jest od zużytej wody właśnie !
    Wody używam dużo, bo się myjemy, pierzemy i sprzątamy.
    śmieci mam mało , bo mieszkam w domku z ogrodem a więc mam kompostownik gdzie odpadki służą nawożeniu gleby.
    Piec CO na węgiel więc papierków nie wrzucam do pojemnika.
    Od osoby w takich przypadkach to też nonsens.
    Od pojemnika w domkach -tylko i wyłącznie.

    Odpowiedz
  • Maximus Segregatus(2013-03-06 13:29) Zgłoś naruszenie 00

    Mieszkańcy wielorodzinnych bloków spółdzielczych zamiast wynosić śmieci do zazwyczaj śmierdzących altan śmietnikowych – mogą zanosić odpady do minisortowni postawionej w miejsce altan śmietnikowych - szczegóły oglądać na google.pl po wklejeniu hasła "system eko ab". Minisortownie osiedlowe pracują ona na dwie zmiany i pracownik przyniesione śmieci domowe wstępnie podzielone przez mieszkańca na trzy grupy (kuchenne-kompostowalne, łazienkowe-sanitarne i pozostałe) - segreguje w minisortowni aż na 23 czyste frakcje znajdujące łatwo nabywców, dlatego mieszkańcy mają niewygórowane opłaty za usuwanie odpadów.
    System jest fantastycznie ekologiczny, samofinansujący się i tworzący „zielone” miejsca pracy. Przetestowany od sześciu lat w Płocku. Wiele osób zadaje sobie pytanie - dlaczego skoro jest to najlepsze a jednocześnie najtańsze rozwiązanie - to poza Płockiem nie ma innych przykładów zastosowania Systemu EKO AB? Odpowiedź jest trywialna ale i przerażająca - małe opłaty za usuwanie odpadów - to zarazem brak odpowiednich "prowizji" dla tych co trzymają władzę w gminach i spółdzielniach...

    Odpowiedz
  • Miecia(2013-03-06 16:55) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie bardzo oszczędzają wodę. Wyjdzie na to ,że trzeba im będzie jeszcze dopłacić za wywóz śmieci
    Powinno być od osoby

    Odpowiedz
  • em(2013-03-06 17:17) Zgłoś naruszenie 00

    Njbardziej sprawiedliwie jest od osoby

    Odpowiedz
  • RA(2013-03-08 20:55) Zgłoś naruszenie 00

    Opłata powinna być od mieszkańca lub bardziej sprawiedliwie od zużytej wody. Ja mieszkam w Kołobrzegu. W sezonie letnim ZNACZNA część mieszkańców przyjmuje na kwaterach prywatnych wczasowiczów ,którzy produkują duże ilości śmieci.Wzrasta im zużycie wody i to jest wskazówką.Przecież ludzie,,produkują''śmieci a nie metry kwadratowe mieszkania- jak to niektórzy sugerują.

    Odpowiedz
  • Alina(2013-03-06 18:33) Zgłoś naruszenie 00

    Najsprawiedliwszy od osoby? A jak te osoby policzysz? i kto to będzie sprawdzał? Nonsens,najlepiej od zużytej wody,mało osób,to mało wody i mało za śmieci,kropka.

    Odpowiedz
  • emerytka(2013-03-06 23:15) Zgłoś naruszenie 00

    od ilości zużytej wody---ale nie wszyscy posiadają liczniki?

    Odpowiedz