Koszt wywozu zależy od liczby mieszkańców, powierzchni domu, zużycia wody. Ale też niektóre gminy biorą opłatę zryczałtowaną. W efekcie osoba samotna w kawalerce może zapłacić tyle samo co wielodzietna rodzina mająca dom.
Resort środowiska przebadał 1,1 tys. gmin pod kątem stawek, jakie zażądały od mieszkańców za wywóz śmieci po 1 lipca. I wyliczył, jak się kształtują średnie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z podziałem na metody ich naliczania wybrane przez gminy.
Samorządy, które zdecydowały się ustalać opłaty od osoby, uchwaliły średnie stawki na poziomie 9,07 zł za posegregowane śmieci (14,56 zł za zbiórkę nieselektywną). Przy metodzie od gospodarstwa domowego średnia stawka wynosi 16,87 zł (26,52 zł). Gminy naliczające stawki od zużycia wody przyjęły średnie rozliczenia 4,11 zł za 1 m sześc. zużytej wody (5,76 zł). W ostatniej dostępnej metodzie – od powierzchni zamieszkałej – selektywna zbiórka kosztuje średnio 0,65 zł za 1 mkw. (lub 1,14 zł za śmieci nieposegregowane).