Władze Warszawy już wiedzą, ile trzeba płacić za wywóz śmieci. Opłaty proponowane przez zarząd miasta są naliczane od gospodarstwa domowego, ale ważnym elementem jest liczna osób w gospodarstwie.

Osoba mieszkająca samotnie zapłaci miesięcznie niespełna 20 złotych miesięcznie. Ale już trzy osoby mieszkające razem zapłacą tylko szesnaście złotych od osoby, czyli łącznie 48 złotych. Sześć osób mieszkających razem zapłaci 56 złotych. W takim przypadku jedna osoba zapłaciłaby niewiele ponad 9 złotych.

Urzędnicy doszli do wniosku, że kilka osób produkuje relatywnie mniej odpadów niż jedna. Piotr Karczewski z biura gospodarki odpadami komunalnymi przekonuje, że taka metoda jest sprawiedliwa, dlatego, że wszyscy płaciliby tyle samo niezależnie od okoliczności. Władze miasta powołują się też na ankiety prowadzone wśród mieszkańców miast, z których wynikało, że metoda zastosowana przez władze stolicy jest najbardziej pożądana.

Warszawiacy, którzy mieszkają w lokalach spółdzielczych w ogóle nie odczują zmian. Wszystkie formalności załatwi za nich spółdzielnia i to ona będzie się rozliczać z miastem. Zarządy spółdzielni i wspólnoty mieszkaniowe będą mogły stosować różne metody rozliczeniowe z mieszkańcami. Nowa ustawa nie wprowadza tu żadnych nowych regulacji.

Reklama

Cennik powstał przy założeniu, że opłaty będzie wnosić 1 750 000 osób. Jeżeli za wywóz odpadów zapłaci większa liczba mieszkańców, stawki będą mogły zostać obniżone. Urzędnicy deklarują, że sprawdzą, ile osób płaci. Na tej podstawie będą możliwe korekcje opłat.

Proponowane przez miasto stawki dotyczą odpadów segregowanych. Jeżeli ktoś będzie wrzucał wszystkie śmieci do jednego worka, zapłaci 40 procent więcej. Wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak zapowiada, że odpady będą stale kontrolowane.

Urzędnicy sprawdzą też, czy zadeklarowana przez właściciela lokalu liczba osób, które w nim mieszkają zgadza się z rzeczywistością.

Nieco inne zasady będą obowiązywać mieszkańców domów jednorodzinnych. Niezależnie od liczby osób w gospodarstwie, opłata wyniesie 89 złotych miesięcznie.

Przedstawiciele władz miasta argumentują, że kosz odbioru odpadów z domów jednorodzinnych jest o wiele wyższy niż z domów wielolokalowych. Zapewniają jednocześnie, że właściciele domów nie poniosą żadnych dodatkowych kosztów związanych z wywozem. Proponowane przez zarząd miasta stawki musi jeszcze zatwierdzić Rada Warszawy.

Nowe zasady gospodarowania odpadami wchodzą w życie pierwszego lipca.